Partner serwisu
23 grudnia 2022

Rąbczyn: Otwarcie niskotemperaturowej suszarni osadów

Kategoria: Aktualności

12 grudnia 2022 r. na Oczyszczalni Ścieków BIO-CEL w Rąbczynie odbyło się oficjalne otwarcie jednej z największych w Europie niskotemperaturowych suszarni osadów ścieków. Spółka WODKAN na zadanie „Budowa hali pod urządzenia suszące wraz z instalacją suszenia osadów ściekowych” przeznaczyła środki finansowe o wartości 15,7 mln zł brutto, w tym 8,2 mln zł pozyskano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Rąbczyn: Otwarcie niskotemperaturowej suszarni osadów

Suszarnia niskotemperaturowa zasilana jest energią elektryczną, gdzie na odseparowanie tony wody zużywa około 400 kWh energii elektrycznej. Dla porównania w suszarni termicznej na odparowanie tony wody potrzebujemy przeszło 800 kWh energii. Ścieżka przeróbki osadów wygląda następująco: osad przefermentowany odwadniany jest na prasach śrubowych, następnie transportowany jest do zbiornika buforowego, skąd podawany jest do dwóch linii suszarniczych. Po wysuszeniu osad kierowany jest do kontenerów zlokalizowanych pod wiatą magazynową osadów. Układ suszarni składa się z dwóch linii technologicznych o wydajności 24 ton odseparowanej wody. Do głównych zalet suszarni można zaliczyć niską energochłonność procesu suszenia, brak odorów oraz modularną budowę.

Ideą zamierzeń inwestycyjnych Spółki WODKAN było rozwiązanie problemu z komunalnymi osadami ściekowymi. Rodzaj suszarni którą Spółka wybrała w jednoznaczny sposób ukierunkowuje kolejne przedsięwzięcia podejmowane przez Spółkę. Równocześnie na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie trwają prace związane z budową elektrowni fotowoltaicznej o mocy 550 KWe dla potrzeb suszarni i całej oczyszczalni.

Z ekonomicznego punktu widzenia suszarnia komunalnych osadów będzie miała wpływ na optymalizację kosztów zbiorowego odprowadzania ścieków w zakresie zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych w wysokości około 1,2 mln zł/rok.

Budowa hali pod urządzenie suszące wraz z instalacją suszenia osadów ściekowych była ostatnim zadaniem realizowanym w ramach projektu pn.: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski” dofinansowanym z Unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, którego łączna wartość wyniosła 80,2 mln.

Producentem zamontowanej energooszczędnej, niskotemperaturowej suszarni jest chińska firma SHINCCI, która posiada wieloletnie i ogromne doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć, mając na swoim koncie sprzedaż ponad tysiąc suszarni osadów ściekowych dla wielu branż przemysłowych. Jest to dostawca największych na świecie suszarni bazujących na pompach ciepła. Natomiast dostawą tej suszarni, jej montażem i uruchomieniem zajmowała się polska firma Techfinn Sp. z o.o.

źródło: Wodkan PWiK S.A. Ostrów
fot. Wodkan PWiK S.A. Ostrów
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ