Partner serwisu
28 listopada 2022

Łódź odsłania swoje tajemnice

Kategoria: Aktualności

W Łodzi, w pasażu Rubinsteina na trawniku przy fontannie zapadła się ziemia, odsłaniając starą studnię. Jest ona pamiątką po czasach, kiedy mieszkańcy musieli czerpać wodę ze studni podwórkowych.

Łódź odsłania swoje tajemnice

Odkryta ceglana studnia to pozostałość po zabudowaniach przy Piotrkowskiej 75. Od frontu, bezpośrednio przy ulicy Piotrkowskiej, na tej nieruchomości stał drewniany, parterowy dom ze spadzistym dachem. Na tyłach działki, od strony alei Kościuszki był ogród z „drzewami owocowymi, parkowymi i krzewami”. Na podwórku posesji, której właścicielem był Gustaw Wertschitzki (Werczycki) działała tkalnia, farbiarnia oraz wykańczalnia materiałów wełnianych. Drewniany dom i pozostałe stojące na działce budynki wyburzono jeszcze przed II wojną światową. Studnię - pompę wymieniono w opisie nieruchomości z 1932 roku. Wówczas działka z zabudowaniami i z ogrodem została wystawiona na licytację. W latach 50-tych XX wieku na pustym terenie utworzono pasaż. O losach odkrytej studni zdecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Łódzkie studnie podwórkowe

Stare studnie podwórkowe odnajdywane są podczas prowadzonej w śródmieściu rewitalizacji. Część z nich została pieczołowicie odnowiona - choćby na podwórkach przy Piotrkowskiej 106, Sienkiewicza 79 i Wólczańskiej 34, gdzie zobaczymy ceglane obudowy studni ze starymi mechanizmami pompowymi. Studnie są podświetlone i przykryte szklanymi taflami.

Łódź przed powstaniem sieci wodociągowej

Woda z sieci ZWIK pojawiła się w kranach śródmiejskich kamienic dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej czerpano ją wyłącznie z lokalnych studni, których w Łodzi było około 10 tysięcy. Pozyskiwanie wody z takiej liczby ujęć skończyło się gwałtownym obniżeniem poziomu wód podziemnych. Ten problem rozwiązywano poprzez pogłębianie istniejących studni, stąd niektóre z nich sięgały w głąb ziemi ponad 100 metrów. Woda z podwórkowych ujęć była często złej jakości, gdyż blisko nich znajdowały się nieszczelne szamba i śmietniki. Odcieki z dołów kloacznych przesączały się przez grunt do wody, powodując skażenie jej bakteriami kałowymi. Woda ze studni podwórkowych miała też często za dużo żelaza i manganu. Kłopoty z jakością łódzkiej wody skończyły się po uruchomieniu wodociągu ZWIK, zasilanego ze studni głębinowych.

źródło: zwik.lodz.pl
fot. zwik.lodz.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ