Partner serwisu
22 lipca 2014

Pożądany efekt: bezpieczna woda

Kategoria: Gospodarka wodna

Stąd, jeśli w dobrze uzdatnionej wodzie nie powinno być wcale bakterii grupy coli, to ich pojawienie się w wodzie dostarczanej konsumentom (przy braku obecności E.coli i enterokoków) z reguły oznacza problemy eksploatacyjne. Należy wtedy przeprowadzić ocenę warunków funkcjonowania całego systemu aby ustalić przyczynę oraz źródło skażenia i podjąć stosowne działania naprawcze. Oczywiście inny będzie tryb postępowania, gdy w jednej lub dwóch próbkach stwierdzimy obecność 3-4 kolonii, inny gdy w 1 próbce 13 koloni, a jeszcze inny gdy we wszystkich pobranych próbkach wystąpią 1-3 kolonie. W takich okolicznościach ważna jest indywidualna ocena sytuacji wynikająca z budowy i warunków funkcjonowania systemu, jak i ocena zagrożenia oraz oszacowanie ewentualnego ryzyka. Z zasady jednak nawet systematyczne pojawianie się pojedynczych kolonii bakterii grupy coli (przy braku innych mikroorganizmów) nie daje podstaw prawnych do wstrzymywania dostaw wody, czy natychmiastowego wprowadzania dezynfekcji wód (w przypadku gdy nie jest ona stale prowadzona), skutkuje jedynie koniecznością pilnego podjęcia działań usuwających przyczynę ich namnażania się w systemie.

Blisko 80 % problemów z jakością wody w kranie u konsumenta spowodowana jest ich niewłaściwie zaprojektowanymi, wykonanymi lub eksploatowanymi instalacjami, jak i ich złym stanem technicznym

Wśród grupy parametrów fizycznych i organoleptycznych ważną rolę w ocenie jakości odgrywa mętność, której podwyższenie w transportowanej do konsumenta wodzie może wskazywać na niską efektywność technologiczną lub błędy w uzdatnianiu wody, jak również na problemy związane z wtórnym zanieczyszczeniem wody w sieci wodociągowej. Mętność jest jednym z podstawowych parametrów, oprócz barwy i zapachu, decydującym o akceptowalności wody przez konsumentów. Z tego też powodu nie powinna być wykrywana wizualnie, co z reguły ma miejsce gdy nie przekracza 1 NTU. Należy jednak pamiętać, że ze względów zdrowotnych dla wód chlorowanych powinna być ona utrzymywana na maksymalnie niskim poziomie (najlepiej poniżej 0,5 NTU), gdyż wyższe jej wartości mogą wskazywać na obecność prekursorów niektórych związków tworzących uboczne produkty dezynfekcji, w szczególności trihalometany (THM) oraz kwasy halooctowe (HAA). Część z tych związków IARC (International Agency for Research on Cancer – Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) zaklasyfikowała jako przypuszczalnie rakotwórcze dla ludzi (Grupa 2B). Mętność jest parametrem, który powinien być często i systematycznie kontrolowany, nie tylko w ramach monitoringu, ale jako podstawowy parametr umożliwiający wykrycie wszelkich problemów eksploatacyjnych. W przypadku dużych wodociągów powinna być badana online, a w najmniejszych systemach zaopatrzenia przynajmniej co kilka dni. Z zasady jednak eksploatatorzy małych wodociągów nie prowadzą badań kontrolnych ponad te wymagane monitoringiem, a o wszelkich problemach związanych ze złą jakością wody dowiadują się w wyniku skarg konsumentów. Warto także podkreślić, że względu na własne potrzeby można zwiększyć zakres monitoringu kontrolnego o parametry, które w danym systemie stwarzają najwięcej problemów eksploatacyjnych (np. w przypadku wód podziemnych żelazo, mangan czy jon amonowy) i są wskaźnikiem efektywności podejmowanych działań operacyjnych, gwarantujących bezpieczną wodę dla konsumenta.

Fot.: photogenica.pl

Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 2/2014

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ