Wrocław nie marnuje żywności
Wrocław przystąpił do Paktu Mediolańskiego, czyli paktu o miejskiej polityce żywnościowej. W tym projekcie mamy swój udział dzięki zagospodarowaniu odpadów żywieniowych na WOŚ.

Prezydent Jacek Sutryk, w imieniu Wrocławia, 20 kwietnia 2022 r. podpisał Pakt Mediolański. Należy do niego 225 miast z całego świata. O pakcie dotyczącym miejskiej polityki żywnościowej w piątek, 1 lipca 2022 r. opowiedzieli przedstawiciele miejskich instytucji.
Podpisany przez Wrocław Pakt Mediolański jest swoistą deklaracją troski o system żywnościowy miasta, a więc o wszystko co dzieje się z żywnością, od jej wyprodukowania do momentu spożycia przez człowieka.
Do grona miast-sygnatariuszy Paktu Mediolańskiego Wrocław nie wszedł z pustymi rękami, ale dużym dorobkiem. Są to zarówno projekty edukacyjne (FoodShift, BioCantreens), w tym dotyczące przeciwdziałania marnowaniu żywności (lodówki społeczne i socjalne), jak i dobre wyniki w walce z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży (certyfikacja stołówek i kantyn szkolnych).
Dochodzi do tego systemowe wsparcie dla naukowych rozwiązań wprowadzanych do biznesu (MOZART), budowanie kapitału społecznego (największa w Polsce kampania społeczna „Wrocław nie marnuje” i działalność Społecznej Rady Gastronomii przy Prezydencie Wrocławia).
W tym projekcie mamy również swój udział. Podczas konferencji dyrektor Centrum Technologii i Inwestycji Tomasz Konieczny opowiedział o naszym pilotażowym programie we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, gdzie zagospodarowujemy resztki jedzenia pochodzące ze szkolnych stołówek i wytwarzamy z nich biogaz. Między innymi dzięki temu przyczyniamy się do zeroemisyjności oczyszczalni.
Komentarze