Partner serwisu

40 pszczelich rodzin w placówkach ZWiK w Szczecinie

Kategoria: Aktualności

Pszczoły od lat znajdują swój dom i dogodne do życia warunki na terenach należących do szczecińskich wodociągów. Obecnie prawie 40 pszczelich rodzin gości w placówkach ZWiK. Ule są na terenie ujęcia wody w Świerczewie, pompowni na Łącznej, a także w Dunikowie. Kolejny raz odwiedzimy nasze podopieczne pod koniec lata.

Ze względu na specyfikę działania i posiadane tereny, ZWiK ma możliwości pomagania pszczelarzom. Spółka dysponuje placówkami, które rozsiane po całym mieście świetnie nadają się, aby ustawić na nich ule. Od wiosny ubiegłego roku kolejna pasieka pracuje na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie. Dzisiaj odwiedziliśmy ją znowu, by na przełomie wiosny i lata dowiedzieć się o kondycji wodociągowych pszczółek.

Pan Franciszkek - młody, 16 letni pszczelarz ze Szczecina ulokował 9 pszczelich rodzin właśnie w Pilchowie. Co tydzień dokonuje przeglądu każdej rodziny. Okazuje się, że miejsce jest dobre do życia dla tych małych zapylaczy, których rodziny w tej chwili są silne i liczne. Od rana do wieczora owady pilnie pracują, znosząc do ula pyłek i nektar z okolicznych roślin. O tej porze roku możemy mówić również o miodobraniu….

Wcześniej podebrałem już trochę wiosennego, wielokwiatowego miodu. Dzisiaj zabieram kilka ramek do wirowania z miodem akacjowo – borówkowym, pochodzącym z najbliższych drzew i plantacji. Zostawiam parę wypełnionych ramek, ponieważ matka intensywnie czerwi i rośnie ilość pszczół, a pożytków w tym miejscu jednak nie ma za wiele - mówi pszczelarz z Pilchowa.

Wsparcie udzielane szeroko rozumianym inicjatywom proekologicznych to jedno z działań podejmowanych przez Spółkę. Stąd m.in. pomoc szczecińskim pszczelarzom, którzy rozumieją, co to ochrona środowiska naturalnego. Naukowcy alarmują, że liczba owadów na świecie, w tym przede wszystkim pszczół jako tzw. zapylaczy, gwałtownie spada. Dlatego od lat podejmowane są w Spółce działania służące ich ochronie np. akcja „adoptuj pszczołę”.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ