Partner serwisu
14 czerwca 2022

MAKROKLASTER – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym

Kategoria: Aktualności

1 czerwca podpisano umowę powołującą MAKROKLASTER – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym. Inicjatywa ta jest wspólnym przedsięwzięciem Politechniki Wrocławskiej oraz Województwa Dolnośląskiego, Miasta Wrocławia i Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy.

MAKROKLASTER – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym

Wrocław nie jest i nigdy nie był miastem skończonym. Ale może być miastem wymarzonym. Bądźmy bliżej siebie – także dzięki technologii – lecz nie zapominajmy o tym, że nowe rozwiązania to także nowe wyzwania, z którymi musimy i z którymi chcemy się zmierzyć. Słowem kluczem staje się „bezpieczeństwo”. Bezpieczeństwo przesyłu danych, bezpieczeństwo dostępu do źródeł energii, ale także bezpieczeństwo przy dostarczaniu do mieszkań i domów wody, czy choćby w transporcie miejskim – podkreśla Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia.

Do udziału zostały zaproszone jednostki administracyjne sektora publicznego, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, agencje, organizacje non-profit, które zajmują się kreowaniem, rozwojem oraz poprawą szeroko rozumianego Bezpieczeństwa Publicznego.

 

MAKROKLASTER - wyzwania i założenia

Partnerzy-Założyciele MAKROKLASTRA to instytucje angażujące się w opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych oraz multi-dyscyplinarnych technologii, a także w realizację wspólnych projektów B+R i projektów wdrożeniowych. W projekcie weźmie udział między innymi MPWiK Wrocław.

Największym wyzwaniem, przed którym stają Partnerzy-Założyciele jest identyfikowanie obszarów i potrzeb Bezpieczeństwa Publicznego, które wymagają rozwoju technologicznego. Współpraca zakłada inicjowanie, aplikowanie i realizację projektów badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych czy edukacyjnych.

 

Głównymi obszarami tematycznymi, w których mają być realizowane projekty są:

  • Bezpieczeństwo energetyczne
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Bezpieczeństwo środowiska naturalnego
  • Bezpieczeństwo społeczne
  • Bezpieczeństwo techniczno-infrastrukturalne

 

Ciągłe doskonalenie, rozwój i szukanie nowych rozwiązań

To oczywiste, że MPWiK Wrocław podejmuje współpracę w temacie, który jest ściśle związany z komfortem i bezpieczeństwem społecznym. Od ponad 150 lat Spółka ta zapewnia niezawodne dostawy wysokiej jakości wody oraz usługę odbioru ścieków. Dba o zrównoważony rozwój, zapewniając bezpieczne funkcjonowanie miasta w przyszłości.

Wrocławskie MPWiK to Spółka świadoma tego, że konieczne jest ciągłe doskonalenie, rozwój i szukanie nowych rozwiązań. Stawiamy na nowe technologie, które są elementem tzw. inteligentnych miast. Tym samym z dumą tworzymy gospodarczą i społeczną przyszłość regionu. MPWiK Wrocław to przykład harmonijnego połączenia tradycji z dynamicznym rozwojem, którego motorem jest obecnie cyfrowa transformacja. Ta znowu nierozłącznie wiąże się z pełną świadomością idących za nią konsekwencji. Skoro mówimy o gospodarce przyszłości, to musimy być też nastawieni na zapewnienie cyberbezpieczeństwa nie tylko sobie, ale przede wszystkim swoim klientom. I choć dzisiaj nowoczesna technologia jest nieodzownym elementem działalności wodociągów, to zawsze numerem jeden będzie człowiek. Gospodarka przyszłości to równowaga – to zrównoważony rozwój, wsłuchiwanie się w potrzeby społeczności i środowiska naturalnego, to też świadomość i odpowiedzialność za swoje działania. Właśnie takie nastawienie jest wpisane w DNA Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu – mówi Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK.

źródło: MPWiK Wrocław
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ