Instalacja do ozdysku fosforu w Cielczy na ostatniej prostej
Jarocin jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadzi w PWiK-u nowoczesne rozwiązanie jakim jest technologia do odzysku fosforu z odcieków z przeróbki osadów ściekowych. Zostanie ona zintegrowana z hydrolizą termiczną - służącą do intensyfikacji produkcji biogazu w wydzielonych komorach fermentacyjnych, co pozwoli na większy odzysk energii. Prace powinny zostać zakończone w czerwcu, następnie odbędzie się rozruch.
To będzie pierwsza tego typu instalacja w Polsce. W Cielczy realizowany jest ostatni etap prac związany z przekształceniem oczyszczalni ścieków w stację odzysku surowców, z której będzie pozyskiwany gaz, energia elektryczna, fosfor, certyfikowany nawóz i czysta woda. Po wykonaniu tej instalacji oczyszczalnia ściekówcbędzie samowystarczalna energetycznie.
Nagroda za innowacyjny pomysł
W 2018 roku gmina Jarocin zdobyła prestiżową nagrodę podczas międzynarodowej konferencji WEX-Global 2018 w Lizbonie. Nagroda została nadana w kategorii „Finanse i Partnerstwo” za sposób finansowania inwestycji, dobór technologii i partnerów projektu innowacyjnego realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. W tej kategorii Jarocin wyprzedził Barcelonę i Bank Światowy. Stanowi to niewątpliwy sukces miasta Jarocina i spółki PWiK.
Hydroliza termiczna
Wykonane badania pilotażowe potwierdziły możliwość zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych o około 30 %. Hydroliza termiczna zwiększy produkcję biogazu o około 30 - 50 %. Natomiast integracja odzysku fosforu z odzyskiem energii realizowana po raz pierwszy w Jarocinie stanowi oryginalny polski wkład w praktyczną realizację koncepcji gospodarki cyrkulacyjnej. Innowacyjny system łączy technologię hydrolizy termicznej oraz technologię krystalizacji fosforu w postaci struwitu.
Badania pilotażowe przeprowadzone w kilku krajowych oczyszczalniach przez Europejskie Centrum Ekologiczne potwierdziły możliwość zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych o około 30 %, poprzez zmniejszenie ilości fosforu o 85 % i azotu o około 25 %. Ponadto potwierdzono, że hydroliza termiczna zwiększa produkcje biogazu o około 30 - 50%.
Komentarze