XIV Konferencja: Ochrona jakości i zasobów wód, w świetle współpracy ośrodków naukowych z gospodarką
14. edycja konferencji odbędzie się 26-27 maja 2022 r. w Krakowie i poświęcona będzie jakości i ochronie zasobów wodnych w aspekcie pogłębiającego się deficytu wody. Zawiera również elementy gospodarki obiegu zamkniętego wodno-ściekowego sektora gospodarki komunalnej. Konferencja będzie miała charakter hybrydowy.

XIV Konferencja Naukowo-Techniczna „Ochrona jakości i zasobów wód” jest kolejną z cyklu konferencji, który został zapoczątkowany przez Krakowski Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych w 1973 roku. Głównym celem cyklu konferencji jest dyskusja oraz wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie gospodarowania wodami, tak, aby je szczególnie chronić i racjonalnie z nich korzystać. Woda jest jednym z najważniejszych i szeroko rozpowszechnionym w przyrodzie związkiem chemicznym będącym źródłem życia, decydującym o jakości życia i o postępie gospodarczym. Dlatego też tytuł obecnej konferencji został rozszerzony o podtytuł „w świetle współpracy ośrodków naukowych z gospodarką ”. Tematyka konferencji obejmuje szeroki zakres i złożoność problematyki ochrony jakości i zasobów wód również w aspekcie gospodarowania wodami i powiązania gospodarki wodnej z systemem społeczno-gospodarczym, jak również . Konferencja ma charakter naukowo-poznawczy oraz techniczny z wyeksponowaniem tematyki wynikającej z doświadczeń i badań w zakresie nie tylko naukowym, ale i projektowania, wykonawstwa i eksploatacji urządzeń służących w wodno-ściekowym sektorze gospodarki wodnej, komunalnej. Konferencja skierowana jest do wszystkich jednostek naukowych i gospodarczych, które w swojej działalności naukowej, zawodowej podejmują przedsięwzięcia z zakresu: jakości środowiska wodnego, zasobów wodnych, technologii wodno-ściekowych, melioracji, ochrony przeciwpowodziowej i aspektów energetycznych wraz z elementami gospodarki cyrkulacyjnej.
Proponowane zagadnienia konferencji:
Zasoby wód – ich stan i wykorzystanie w Polsce; Badania i ocena jakości wód; Metody i środki realizacji ochrony jakości i zasobów wód; Zarządzanie zasobami wód; Monitoring jakości wód - potrzeby i realizacja; Zbiorniki wodne a jakość i zasoby wód; Zmiana klimatu i zjawiska ekstremalne w świetle zagrożeń dla jakości wód; Retencja wód opadowych; Mikrozanieczyszczenia wód;
Współzależność gospodarki wodnej i zaopatrzenia w wodę; Problemy oczyszczania ścieków w świetle ochrony wód; Zasoby i wykorzystanie wód mineralnych oraz geotermalnych; Przykłady rozwiązań i działań w zakresie ochrony wód w Polsce i za granicą; Bezpieczeństwo dostaw wody w świetle zmian klimatu; Aspekty gospodarki cyrkulacyjnej w sektorze wodno-ściekowym; Zagadnienia energetyczne dla przedsiębiorstw wod-kan.
W pierwszym dniu przewidziano serię wykładów plenarnych prezentujących spojrzenie na rolę jakości i zasobów wód w Polsce, Europie, w świecie. Przewidziane są również sesje tematyczne i sesja posterowa - ze szczególnym uwzględnieniem doktorantów i młodych pracowników zarówno naukowych jak i branżowych. W pierwszym dniu będzie sesja referatów technicznych.,
W drugim dniu przewidziano dwie sesje techniczne, dotyczące m.in. różnych aspektów wdrażania koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego.
Koszty:
Konferencja będzie miała charakter hybrydowy: stacjonarny i on-line; opłata stacjonarna 1000zł, opłata on-line 350zł - średnio 600zł.
Organizatorzy:
Polskie Zrzeszenie Techników i Inżynierów Sanitarnych, oddział Kraków (PZITS-Kraków), Politechnika Krakowska im. T.Kościuszki; Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; Wodociągi Miasta Krakowa S.A.; Sądeckie Wodociągi Sp. z o.o.; AQUA S.A. Bielsko- Biała; Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Krakowie; Stowarzyszenie Forum Galicyjskich Wodociągów.
Więcej informacji o konferencji TUTAJ.
Komentarze