Partner serwisu
25 czerwca 2014

Zabraknie 30 mld zł na inwestycje w branży

Kategoria: Aktualności

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę Prawa wodnego. Jak podaje Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” samorządy będą musiały m.in. zmodernizować blisko 300 oczyszczalni ścieków. Jak szacuje branża na konieczne inwestycje może zabraknąć ok. 30 mld zł.

Zabraknie 30 mld zł na inwestycje w branży

Od roku 1990 do 2013 według danych opracowanych przez IGWP na terenie Polski wybudowano 194,1 tys. km sieci wodociągowej i 106,2 tys. km sieci kanalizacyjnej.  Długość sieci wodociągowej wzrosła ponad trzykrotnie, za to długość sieci kanalizacyjnej ogółem ponad pięciokrotnie.

Długość sieci wodociągowej [tys. km]

Długość sieci kanalizacyjnej [tys. km]

Więcej oczyszczalni
Szacuje się, że około 34% mieszkańców Polski nadal nie ma dostępu do oczyszczalni. Chociaż w latach 2000-2010 ponad dwukrotnie wzrosła ilość ścieków oczyszczanych w nowoczesnych zakładach, umożliwiających zwiększoną redukcję azotu i fosforu, to wciąż aż 8% ścieków komunalnych jest nieoczyszczanych. Nie udało się też zredukować ładunku zanieczyszczeń biodegradowalnych do zakładanych 91%. 

Wodociągowcy podkreślają, że do 2015 roku wszystkie aglomeracje wodno-ściekowe na terenie kraju muszą zostać wyposażone w systemy zbiorczego odbierania i oczyszczania ścieków. Tymczasem według informacji resortu środowiska, na terenie 79 z 1660 wyznaczonych aglomeracji nie są prowadzone żadne inwestycje, a wójtowie i burmistrzowie nie mają pomysłu, jak rozwiązać ten problem.

NASTĘPNA STRONA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ