Partner serwisu
14 marca 2022

Warto, czy nie warto? - prelekcja Piotra Jagielskiego o dynamicznym sterowaniu ciśnieniem w sieci wodociągowej

Kategoria: XIII Konferencja Awarie Monitoring Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN

Prelekcja odbędzie się na XIII Konferencji Naukowo-Technicznej Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN (5-6 kwietnia w Wiśle). Piotr Jagielski - Zastępca Kierownika z Wydziału Wodociągów WPWiK Sp. z o.o. w Wałbrzychu - opowie o doświadczeniach Spółki związanych z wdrażaniem dynamicznego sterowania ciśnieniem w sieci wodociągowej oraz o uzyskanych dzięki niemu efektach.

Warto, czy nie warto? - prelekcja Piotra Jagielskiego o dynamicznym sterowaniu ciśnieniem w sieci wodociągowej

Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jest kontynuatorem ponad 120-letniej tradycji miejskich wodociągów w Wałbrzychu. Przedsiębiorstwo eksploatuje sieć wodociągową o łącznej długości 739 kilometrów zaopatrując ponad 180 tysięcy mieszkańców oraz innych odbiorców. Teren, na którym przyszło im pracować, jest terenem górzystym, z licznymi dolinami i przewyższeniami, gdzie różnica poziomów między najniżej i najwyżej położonym urządzeniem wodociągowym to około 140 m. Stwarza to liczne problemy przy dostarczaniu odbiorcom wody pod odpowiednim ciśnieniem. Wysokie ciśnienie w sieci wodociągowej to przyczyna występowania licznych awarii, co bezpośrednio przedkłada się na zwiększone koszty eksploatacji sieci,  przerwy w dystrybucji wody, niezadowolenie odbiorców wody, utratę wody uzdatnionej.

Dynamiczne sterowanie ciśnieniem w sieci wodociągowej przynosi wymierne efekty, a możliwość kształtowania wartości ciśnień w zależności od potrzeb i bieżącej sytuacji na sieci jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż godzenie się na kompromis, ustalając stałe ciśnienie na wyjściu z zaworu redukującego.

Na terenie działalności WPWiK SP. z o.o. przetestowaliśmy różne możliwości dynamicznego sterowania zaworem redukującym ciśnienie:

  • na podstawie bieżącego przepływu (ciśnienie zmienia się w zależności od ilości wody przepływającej przez zawór redukujący)
  • wg harmonogramu czasowego (ciśnienie zredukowane zmienia się zgodnie z zadaną krzywą)
  • na podstawie ciśnienia w punkcie krytycznym (rejestrator zamontowany w punkcie krytycznym steruje ciśnieniem na wyjściu z zaworu redukcyjnego)

Pierwsze doświadczenia Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z dynamicznym sterowaniem ciśnieniem w sieci wodociągowej sięgają roku 2017. Od tego czasu utworzono już kilkanaście stref o obniżonym ciśnieniu, gdzie z powodzeniem zastosowano sterowanie dynamiczne.

 

***

5-6 kwietnia 2022, Wisła, XIII Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN. Do udziału w konferencji zaprasza organizator – firma BMP, wydawca magazynu “Kierunek WOD KAN” i portalu branżowego www.kierunekwodkan.pl. Gospodarzem Honorowym konferencji zostały Wodociągi Raciborskie.

Rolę Partnera Branżowego objęły:

  • Wodociągi Miasta Krakowa,
  • Wodociągi Białostockie,
  • Wodociągi Katowickie S.A.,
  • PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach,
  • MPWiK w m. st. Warszawie S.A.

Rolę Patrona Merytorycznego objęły:

  • Stowarzyszenie "Lubuskie Forum Wodociągowe" ,
  • Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Więcej informacji o konferencji TUTAJ

 

fot. 123rf.com / zdj. poglądowe
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ