W krakowskiej przestrzeni informacji
Zarządzanie eksploatacją sieci wymaga posiadania systemu niezbędnego do gromadzenia i opracowania danych przestrzennych. Wdrożony w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie System Informacji
Przestrzennej daje możliwość racjonalnego wykorzystywania istniejącej infrastruktury oraz pomaga w obniżaniu kosztów spółki.

Małopolski System Informacji Przestrzennej
Na podstawie porozumienia o przystąpieniu do opracowania, wdrożenia i eksploatacji Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej w zakresie sieci technicznego uzbrojenia terenu na obszarze Krakowa Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uzyskało dostęp do cyfrowej bazy danych infrastruktury miasta. Porozumienie to dotyczyło następujących branż: wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gazowej, telekomunikacyjnej i elektroenergetycznej.
Opracowanie wersji cyfrowej danych zostało zlecone Przedsiębiorstwu Geodezyjno-Informatycznemu oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Podstawowymi danymi źródłowymi do stworzenia bazy danych były następujące materiały inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu:
• dane zgromadzone są w Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej w postaci nakładki „U” (uzbrojenia) mapy zasadniczej,
• materiały z pomiarów sieci zawarte w operatach pomiarowych,
• materiały branżowe.
W połączeniu z MSIP
Od stycznia 2001 roku w Krakowskich Wodociągach rozpoczął się proces wdrożenia Systemu Informacji Przestrzennej do Zarządzania Siecią Wodociągową i Kanalizacyjną (GIS). Pierwszym etapem było przeniesienie danych gromadzonych w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP) do bazy GIS. Następnym etapem wdrożenia systemu było powołanie zespołu koordynacyjnego do spraw wdrożenia. Zespół ten składał się z przedstawicieli działów zaangażowanych w proces organizacji wprowadzania danych do systemu. Celem powołania zespołu było opracowanie i realizacja następujących zadań:
• ustalenie zakresu danych dotyczących obiektów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które należy wprowadzać do systemu GIS,
• określenie miejsc (komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa), w których będą wprowadzane dane,
• przygotowanie propozycji zmian organizacyjnych w komórkach wprowadzających dane do systemu GIS,
• oszacowanie nakładów finansowych związanych z wdrażaniem systemu GIS,
• rozpatrzenie możliwości zlecenia wprowadzania danych archiwalnych jednostce zewnętrznej.