Partner serwisu
26 listopada 2021

Nagroda dla PWiK Okręgu Częstochowa za ekozarządzanie i audyt EMAS

Kategoria: Aktualności

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie zostało uhonorowane jubileuszowym certyfikatem EMAS przyznanym przez Dyrektora Generalnego ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Nogroda została przyznana z okazji 25-lecia funkcjonowania systemu ekozarządzania i audytu EMAS.

Nagroda dla PWiK Okręgu Częstochowa za ekozarządzanie i audyt EMAS

EMAS jest dla każdego, kto w sposób odpowiedzialny chce uczestniczyć w skutecznej ochronie środowiska – podkreślił Andrzej Szweda-Lewandowski - Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wręczył certyfikaty nowym organizacjom zarejestrowanym w systemie ekozarządzania i audytu EMAS. W czasie uroczystości wręczono także jubileuszowe certyfikaty przekazane przez Komisję Europejską. W ten sposób uhonorowano organizacje, które w rejestrze EMAS widnieją najdłużej.

Rozpoczynając konferencję pt. „EMAS – aktualne wyzwania i perspektywy rozwoju systemu ekozarządzania i audytu EMAS w Polsce” Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zwrócił uwagę, że nasz kraj zajmuje szóste miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby zarejestrowanych organizacji. Minister podkreślił, że wdrożenie systemu EMAS jest dobrowolne. – Organizacje EMAS to nie tylko liderzy wśród podmiotów świadomie kształtujących swoje oddziaływanie na środowisko, ale również organizacje przygotowane na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu.

Andrzej Szweda-Lewandowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zauważył, że spełnienie restrykcyjnych wymagań EMAS nie jest łatwe. Jak zaznaczył jednak, świadczy o dużej świadomości środowiskowej, odpowiedzialności i zdolności do stosowania najnowocześniejszych rozwiązań.

Każda z zarejestrowanych organizacji wykonała ogromną pracę, żeby wdrożyć najwyższe standardy środowiskowe. Trzeba było przeprowadzić wewnętrzny audyt środowiskowy, stworzyć system zarządzania środowiskowego, poddać się weryfikacji przez niezależnego akredytowanego weryfikatora EMAS – wyjaśniał Andrzej Szweda-Lewandowski.

Na zakończenie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyraził nadzieję, że za przykładem nowo zarejestrowanych organizacji, a także tych, które już od lat funkcjonują zgodnie z wymaganiami EMAS, pójdą kolejne, a rejestr będzie się systematycznie wydłużał.

źródło: GDOŚ
fot. GDOŚ
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ