Partner serwisu
25 listopada 2021

Łódź naprawia kanały za pomocą światła ultrafioletowego

Kategoria: Aktualności

Łódzki ZWIK kończy tegoroczny sezon napraw kanałów metodą elastycznego rękawa utwardzanego światłem ultrafioletowym. W tym roku w sumie naprawiono ponad 2 km kanałów na ulicach.

Łódź naprawia kanały za pomocą światła ultrafioletowego

Tradycyjna metoda napraw polegała na odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. Trwało to tygodniami, przy udziale wielu pracowników i licznych jednostek ciężkiego sprzętu (koparek, dźwigów, wywrotek), co było uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców.

 

Stan sieci kanalizacyjnej w Łodzi

Najstarsze kanały w Łodzi liczą sobie blisko 100 lat. Część z nich wymaga pilnych napraw. Nie można dopuścić do sytuacji, w której przepływ ścieków tamowany jest na skutek zapadnięcia się ścian rur kanalizacyjnych. Podatne na uszkodzenia są kamionkowe rury przebiegające pod ulicami, po których odbywa się ruch ciężkich pojazdów. Drgania gruntu powodują liczne pęknięcia, szczególnie w miejscach połączenia rur.

 

Nowa metoda na miarę potrzeb

Żeby prace naprawcze szły sprawnie przy minimalnych uciążliwościach dla mieszkańców pracownicy ZWIK wzmacniają konstrukcje popękanych przewodów kanalizacyjnych rękawami z włókna szklanego. Renowację prawie 150-metrowego odcinka kanału wykonuje się w ciągu jednego dnia roboczego. Całe oprzyrządowanie do prowadzonych prac mieści się w jednej przyczepie samochodowej. Remont nie powoduje większych utrudnień dla kierowców – czasowo zajmowany jest tylko jeden pas jezdni. Ważny jest również fakt, że w trakcie prowadzonych prac mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z toalet i łazienek, ponieważ nie odcina się odpływu ścieków z budynków. Naprawa kanałów odbywa się w kilku etapach. Elastyczny rękaw wprowadza się do kanału umytego wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie  rękaw napełnia się sprężonym powietrzem. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp ultrafioletowych. Pod wpływem światła ściany rękawa twardnieją. Na koniec pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który nawierca w nowym przewodzie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne z budynków.

 

źródło: ZWIK Łódź
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ