Inteligentne sondy pomiarowe z technologią Memosens do kontroli procesów oczyszczania ścieków
Procesy oczyszczania ścieków wymagają rzetelnej kontroli oraz zachowania równowagi pomiędzy kosztami a oczekiwanym efektem ekologicznym. Główny kierunek optymalizacji poszczególnych etapów oczyszczania nierozerwalnie wiąże się z wyborem odpowiedniej i sprawdzonej aparatury pomiarowej. Endress+Hauser od lat wspiera klientów w tych wyborach.

Cyfrowa transmisja informacji pomiarowej – tylko dzięki Memosens
Jeszcze kilka lat temu typowe analogowe układy pomiarowe przysparzały problemów eksploatacyjnych związanych np. z korozją styków i postępującymi zaburzeniami sygnałów analogowych. Środowisko pracy bezpośrednio wpływało na uzyskiwane wartości pomiarowe z urządzeń. Dzięki nowoczesnej technologii Memosens wszystkie charakterystyczne bolączki starszych rozwiązań zostały skutecznie i raz na zawsze wyeliminowane. Dodatkową korzyścią płynącą z technologii Memosens jest fabryczna prekalibracja urządzeń, która w rezultacie pozwala na błyskawiczne uruchomienie punktu pomiarowego. Cyfrowy zapis informacji kalibracyjnych umożliwia ponadto przeprowadzenie późniejszej, dokładnej kalibracji urządzenia w warunkach laboratoryjnych, powtarzalnych i stabilnych, dzięki czemu jego późniejsza praca zapewnia miarodajne wyniki pomiarowe. Wszystko bez zbędnych i kosztownych przestojów, z utrzymaniem najwyższej dostępności konkretnych pomiarów. Technologia Memosens jest obecnie dostępna we wszystkich czujnikach analitycznych, również tych wykorzystywanych do kontroli jakości oczyszczanych ścieków.
Dostępny we wszystkich sondach analitycznych pakiet oprogramowania Heartbeat Technology, jako uzupełnienie Memosens, pozwala natomiast na wykonywanie m.in. weryfikacji działania pętli pomiarowej bez potrzeby demontażu czy przerywania pracy urządzeń. Heartbeat Technology nieustannie monitoruje i diagnozuje stan pracy układu pomiarowego, co w rezultacie umożliwia:
- wydłużenie okresu między kalibracjami
- ciągły monitoring stanu technicznego urządzenia
- brak konieczności przerywania procesu oraz demontażu urządzenia z instalacji (bezpieczeństwo personelu).
Pomiary parametrów biogennych sondą ISEmax CAS40D
Efektywne i kontrolowane napowietrzanie ścieków w komorze biologicznej to bardzo istotny etap procesu oczyszczania ścieków w każdej oczyszczalni. Zmienność napływu ładunku organicznego i biogenów powoduje, że zmienne są potrzeby energetyczne tego kroku. By aktywnie reagować i utrzymywać właściwy poziom natlenienia, istotne są miarodajne, pewne pomiary fizykochemiczne. I to zarówno dla azotu amonowego oraz azotu azotanowego, wraz z ewentualną kompensacją od jonów powodujących zakłócenia. Kontrola tych wielkości może się odbywać z użyciem tylko jednej sondy pomiarowej podłączonej do platformowego przetwornika pomiarowego Liquiline CM44X. Dodatkowo jedna sonda, pozwalająca uzyskać aż 5 wartości pomiarowych, zajmuje tylko jeden kanał w przetworniku pomiarowym! Użytkownik ma w związku z tym dużą elastyczność w doborze pozostałych pomiarów, które chce zgrupować w tym konkretnym miejscu pomiarowym (gęstość, stężenie tlenu rozpuszczonego).
Czujniki azotu amonowego i azotanowego ISEmax CAS40D produkcji Endress+Hauser zapewniają rzetelne pomiary i ułatwiają sterowanie procesem napowietrzania w komorach biologicznych:
- równolegle dostarczają aż do 5 wartości pomiarowych
- oferują szerokie zakresy pomiarowe
- nie wymagają przygotowania próbki
- są ekonomiczne w eksploatacji
- ich obsługa jest ograniczona do minimum dzięki automatycznemu czyszczeniu sprężonym powietrzem.
Innowacyjna budowa elektrod pomiarowych umożliwia eksploatacyjną wymianę samych membranek pomiarowych, obniżając koszty użytkowania. W połączeniu z atrakcyjną ceną zakupu, zapewniona jest ekonomiczność i utrzymany szybki czas zwrotu z inwestycji.
Stężenie tlenu rozpuszczonego zmierzymy optycznym, cyfrowym czujnikiem Oxymax COS61D
Pomiar stężenia tlenu rozpuszczonego jest niezmiernie ważny z punktu widzenia utrzymania właściwych nastaw systemów odpowiedzialnych za realizację procesu napowietrzania i przemiany form azotu na drodze nitryfikacji i denitryfikacji. Również ze względu na łatwość zastosowania i z przyczyn ekonomicznych taki układ pomiarowy w ostatnich latach zyskał na popularności. W wykonaniu Endress+Hauser cyfrowy czujnik stężenia tlenu Oxymax COS61D jest przeznaczony m.in. do reaktywnej kontroli skuteczności napowietrzania zawiesiny osadu czynnego.
Cyfrowe sondy optyczne do pomiaru koncentracji tlenu charakteryzują się:
- minimalnymi wymaganiami obsługowymi
- maksymalną dostępnością pomiaru
- dodatkowymi informacjami diagnostycznymi dostępnymi np. z poziomu przeglądarki internetowej
- inteligentną automatyczną diagnostyką
- stabilnym długoterminowo pomiarem.
Specjalna konstrukcja urządzenia, z możliwością wyposażenia w pneumatyczny system czyszczący, sprawia, że sensor COS61D jest idealny do takich zastosowań. Z punktu widzenia reakcji na zmiany, szybki czas odpowiedzi T90 < 60 s gwarantuje również maksymalnie ekonomiczną efektywność napowietrzania. Czujniki stężenia tlenu rozpuszczonego Oxymax C0S61D pomagają w osiągnięciu bezpiecznej i efektywnej aeracji. Działają szybko i są stabilne.
Podsumowanie
Współczesna technika pomiarowa, wraz z aktualnie stosowanymi technologiami oczyszczania ścieków, umożliwia spełnienie surowych wymogów jakości z zachowaniem optymalizacji nakładów. Endress+Hauser od początku swojej działalności projektuje i dostarcza rozwiązania, które pomagają zachować zgodność z obowiązującymi przepisami prawa oraz uzyskać najwyższą efektywność realizowanych procesów. Jesteśmy stale do dyspozycji naszych klientów, dzieląc się swoim długoletnim doświadczeniem w dziedzinie analizy cieczy oraz wiedzą aplikacyjną.
Bartłomiej Biczysko, Product Manager – Analiza fizykochemiczna cieczy
Endress+Hauser Polska sp. z o.o.
Komentarze