Partner serwisu
22 lipca 2021

Budowa i modernizacja sieci a kwestie prawne

Kategoria: XII Konferencja Awarie Monitoring Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN

Budowa i modernizacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjne wiąże się z szeregiem problemów natury prawnej. O najważniejszych opowie Mateusz Faron z KANCELARII RADCÓW PRAWNYCH ZYGMUNT JERZMANOWSKI, w czasie XII Konferencji Awarie Monitoring Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN (5-6 sierpnia 2021 r., Wisła).

Budowa i modernizacja sieci a kwestie prawne

Budowa i modernizacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej wiąże się z szeregiem problemów natury prawnej. Już na etapie planowania inwestycji realizowanych samodzielnie przez przedsiębiorstwa, winny one uwzględniać szereg aspektów prawnych, takich jak choćby dysponowanie odpowiednim tytułem prawnym do nieruchomości, na których lokalizowana ma być infrastruktura czy zabezpieczenie się przed roszczeniami właścicieli nieruchomości na przyszłość. Wiele z przedsiębiorstw staje obecnie również przed niemałymi wyzwaniami związanymi z urządzeniami budowanymi przez inwestorów prywatnych, którzy domagają się ich odpłatnego przejęcia, bądź oczekują wyrażania zgód na ich budowę i przyłączenie do istniejących sieci.

Wreszcie, rozwój sieci to też relacje i stosunki prawne z odbiorcami usług, którzy chcą korzystać z usług i w tym celu występują o warunki przyłączenia (wydawane w nowej, sformalizowanej procedurze), aby następnie budować samodzielnie przyłącza. Wszystkie te obszary wymagają zaś ostrożnego badania i oceny pod kątem nadużywania pozycji dominującej, jaką dysponują naturalni monopoliści – firmy wodociągowo-kanalizacyjne. Proces inwestycyjny jest zatem nie tylko wyzwaniem organizacyjnym i technicznym, ale również prawnym.

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ