Partner serwisu
09 czerwca 2021

Współpraca, która zmieni rynek

Kategoria: Aktualności

Startup Ścieki Polskie i ENKO, największy producent na polskim rynku zlewni, uszczelniają nadzór nad obiegiem wody w Polsce.

Współpraca, która zmieni rynek

Ścieki Polskie, dynamicznie rozwijający się startup działający na rynku gospodarki komunalnej, nawiązał strategiczną współpracę z ENKO, największym polskim producentem stacji zlewnych. - Nasze wspólne działania mogą być krokiem milowym w budowaniu sprawnego i efektywnego systemu nadzoru nad obiegiem wody - mówią z przekonaniem przedstawiciele firm. Długo wyczekiwana informatyzacja z przytupem wkracza do branży.

Od kilkunastu miesięcy obserwujemy jak gminy, zakłady komunalne, firmy asenizacyjne i konsumenci dołączają do naszego ekosystemu, dzięki czemu wyraźnie wpływamy na szczelność obiegu wody na obszarach nieskanalizowanych - mówi Dawid Maus, prezes Ścieków Polskich. - Możemy pochwalić się planowym i systematycznym rozwojem, ale współpraca z firmą ENKO pozwoli znacznie przyspieszyć i zintensyfikować nasze działania.

 

Obieg wody i ścieków pod pełnym monitoringiem

W efekcie firmy zintegrowały układ sterowania, zliczania oraz badania ścieków, w które wyposażone są stacje zlewne ENKO, z oprogramowaniem zlewnia.online służącym do monitorowania ścieków dowożonych, dostarczanym przez Ścieki Polskie. Oznacza to, że pracownicy oczyszczalni ścieków będą mogli nadzorować pracę stacji zlewnej, odczytywać jej aktualny stan oraz monitorować na bieżąco oddawane nieczystości. Co więcej, system będzie działał przez całą dobę z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Wspólne rozwiązania ENKO i Ścieków Polskich pozwalają nie tylko na gromadzenie danych zlewni w chmurze, ale także uzupełnianie ich o raporty firm asenizacyjnych. Nie dość, że w zautomatyzowany sposób realizowany jest tu ustawowy obowiązek raportowania (kierowcy są wyposażeni w aplikację asenizacja.online), to ponadto informacje o ściekach pobranych spływają do pracowników oczyszczalni nawet zanim zostaną dowiezione do stacji zlewnej. Daje to wiele dodatkowych możliwości, takich jak zarządzanie czasem pracy oczyszczalni, modyfikacja limitów dziennych czy też informowanie firm o planowanych awariach, niedostępności lub ograniczeniu działania stacji. Wszystko w imię optymalizacji procesów i wyraźnej poprawy jakości.

Jedną z najistotniejszych przyświecających nam zasad jest ochrona i dbałość o środowisko, co szczególnie wybrzmiewa przy okazji nawiązanej współpracy. Zależy nam bowiem na tym, by technologia którą tworzymy szła z duchem czasu, była prosta w obsłudze i niezwykle skuteczna. Połączenie sił usprawni działania oczyszczalni, a pośrednio wpłynie również na jakość pracy gmin, zakładów komunalnych, czy nawet straży miejskiej. Oferujemy rynkowi uszczelnienie monitoringu obiegu wody i wiemy że to jedyna słuszna droga - dodaje Dariusz Pałka, prezes ENKO, największego polskiego producenta przepływomierzy elektromagnetycznych i jedynego krajowego producenta systemu opomiarowania samochodów asenizacyjnych.

 

Digitalizacja to przyszłość usług komunalnych

Ścieki Polskie i ENKO rozpoczynają także prace nad drugim projektem dedykowanym oczyszczalniom ścieków. To system wykrywania potencjalnych zagrożeń wynikających z dostania się do obiegu zlewni ścieków niebezpiecznych, które mogłyby zakłócić działanie oczyszczalni. Ma być gotowy do końca 2021 roku i polegać na inteligentnym pobieraniu próbek nieczystości ścieków dostarczanych do stacji zlewnych przez firmy asenizacyjne.

System monitorujący będzie automatycznie wyznaczał moment wykonywania poboru próbek w wyniki szeregu reguł i zależności. Ekspertyzy będą generowane na podstawie analizy danych historycznych ENKO w oparciu o analizę big data wykonywaną przez Ścieki Polskie.

Rynek usług komunalnych, ze szczególnym uwzględnieniem obiegu nieczystości płynnych, zbyt długo czekał na wsparcie nowych technologii. Traciło na tym przede wszystkim… środowisko, czyli również każdy człowiek. Wierzymy, że wprowadzając do tej przestrzeni kolejne rozwiązania programistyczne wyraźnie wpłyniemy na poprawę sytuacji - komentuje Dawid Maus.

Firma Ścieki Polskie zadebiutowała na rynku komunalnym ze swoim oprogramowaniem w 2020 roku. W ciągu kilku miesięcy zapewniła odpowiednie narzędzia dla wszystkich kluczowych podmiotów na nim operujących:

  • konsumenta (aplikacja szambo.online)
  • firm asenizacyjnych i komunalnych (oprogramowanie asenizacja.online)
  • zlewni i oczyszczalni ścieków (oprogramowanie zlewnia.online)
  • pracowników urzędów gmin (monitoring Ścieki Polskie)

Dzięki temu każdy uczestnik rynku ma nie tylko łatwiejszy dostęp do usług i danych, ale także znacznie skuteczniej jest w stanie realizować swoje obowiązki ustawowe. Dość powiedzieć, że dotychczas był z tym poważny problem, a gromadzone dane były nieprecyzyjne, niepełne i… często nie scyfryzowane.

Rozwiązania, które Ścieki Polskie dostarczają na rynek, były potrzebne od dawna. Od trzydziestu lat przyglądamy się branży i świetnie wiemy że jej informatyzacja to jedna z największych potrzeb. Rozwój techniczny ciągle postępuje, sami odpowiadamy za wprowadzenie wielu innowacji. Jednak wsparcie z dziedziny digitalizacji musiało nadejść z zewnątrz i cieszymy się, że rozpoczęta współpraca może nam pomóc w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej - dodaje prezes ENKO, Dariusz Pałka.

 

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. ENKO
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ