Partner serwisu

Zielona farmacja lekiem na czystą wodę

Kategoria: Gospodarka wodna

Według europejskiej federacji EUREAU konieczna jest kontrola obiegu farmaceutyków w przyrodzie, stąd pomysł na ekoklasyfikację.

Zielona farmacja lekiem na czystą wodę

Członkowie europejskiej federacji EUREAU starają się wpłynąć na unijną machinę tak, aby ochrona środowiska, a więc i człowieka była jej nadrzędnym celem. Według EUREAU kontrola obiegu farmaceutyków w środowisku jest trudna, ale możliwa i konieczna. W opracowanych stanowiskach [1,2], federacja proponuje różnorodne działania mające złagodzić skutki coraz większej konsumpcji lekarstw, jak również doprowadzić do zorganizowanej i transparentnej kontroli ich wykorzystania. Stąd pomysł ekoklasyfikacji, według której wszystkie lekarstwa powinny mieć klasyfikację ich potencjalnego, negatywnego wpływu na środowisko. Promować należy tzw. zieloną farmację, czyli inicjatywy dotyczące wykorzystywania substancji obojętnych dla środowiska tam, gdzie jest to możliwe. Zgodnie z bardzo ważnym hasłem „Oddaj niewykorzystane lekarstwa do apteki”, wszyscy obywatele UE powinni znać i przestrzegać zasad postępowania z niewykorzystanymi lekami. Reguły te powinny być zsynchronizowane w całej Unii Europejskiej. Wciąż niestety przyczyną zanieczyszczenia wód farmaceutykami są ludzkie przyzwyczajenia, polegające na wyrzucaniu niewykorzystanych leków do toalety lub do śmieci. Potrzebna jest więc popularyzacja w społeczeństwie wiedzy o zagrożeniach i odpowiedzialnym postępowaniu z lekarstwami. Komisja Europejska podjęła już pierwsze działania. Pod koniec 2013 roku rozpoczęła proces wdrażania specjalnego oznakowania wszystkich opakowań. Znaczek trójkąta umożliwi zdobycie wiedzy o skutkach ubocznych medykamentu, w ramach kampanii dotyczącej informowania społeczeństwa na temat kosztów i korzyści stosowania danego lekarstwa (tzw. pharmacovigilance). Bardzo ważną kwestią, podkreślaną przez operatorów oczyszczalni komunalnych jest również wdrożenie obowiązku podczyszczania szczególnych ścieków, np. szpitalnych (separacja moczu) oraz skutecznego unieszkodliwiania odpadów medycznych, np. w przeznaczonych do tego spalarniach odpadów niebezpiecznych.

O farmaceutykach w wodzie mówi się i pisze coraz więcej. I bardzo dobrze. Oby te działania przyczyniły się do przywrócenia równowagi i kontroli ich wpływu na środowisko. Oby lekarstwa nie zaczęły nam wszystkim głównie szkodzić.

 

Literatura:

[1] EUREAU: EUREAU position on water Blueprint; 2012 r. www.eureau.org
[2] EUREAU: EUREAU initial position paper on amending Directives 2000/60/EC and 2008/105/EC as regards priority substances in the field of water policy; 2012 r. www.eureau.org

Fot.: photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ