Partner serwisu

System informacji MPWiK w Krakowie

Kategoria: Sieci wod-kan

Wdrożony w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie System Informacji Przestrzennej daje możliwość racjonalnego wykorzystywania istniejącej infrastruktury oraz pomaga w obniżaniu kosztów spółki.

System informacji MPWiK w Krakowie

Od stycznia 2001 roku w Krakowskich Wodociągach rozpoczął się proces wdrożenia Systemu Informacji Przestrzennej do Zarządzania Siecią Wodociągową i Kanalizacyjną (GIS). Pierwszym etapem było przeniesienie danych gromadzonych w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP) do bazy GIS (GIS jest zintegrowaną technologią, służącą do gromadzenia, przetwarzania, udostępniania danych oraz przeprowadzania analiz i prezentacji ich wyników).

Zarządzanie eksploatacją sieci, obejmujące monitoring, sterowanie i regulację oraz planowanie działań, wymaga posiadania systemu, niezbędnego do gromadzenia i zarządzania danymi przestrzennymi. Wdrożenie komputerowej bazy danych typu GIS przynosi wymierne efekty, polegające na możliwości racjonalnego wykorzystywania istniejącej infrastruktury oraz oszczędnościach ekonomicznych i czasowych w ich eksploatacji. GIS stanowi zintegrowaną platformę dla gromadzenia, przetwarzania danych oraz ich pozyskiwania. Ciągła aktualizacja bazy GIS oraz różnorodność wprowadzanych danych pozwala na ich wykorzystywanie przez szeroką grupę użytkowników. Nie bez znaczenia jest możliwość pozyskiwania wyników w postaci dowolnych prezentacji. Najlepsze efekty wdrażania GIS uzyskuje się przy zintegrowanych działaniach, które obejmują cały system w sposób kompleksowy. Korzystanie z danych pozwala na analizę stanu majątku przedsiębiorstwa, pozyskiwanie informacji o pracy sieci i obiektów, planowanie prac związanych z remontami i konserwacjami. Elektroniczne archiwum dokumentów oraz szybki dostęp do informacji pomaga w definiowaniu celów polityki eksploatacyjnej sieci i obniżaniu kosztów przedsiębiorstwa wodociągowego.

System Informacji Przestrzennej wykorzystywany jest w pracach eksploatacyjnych, planowaniu konserwacji i remontów sieci, realizacji zadań z zakresu prac planowych i usuwania awarii. Gromadzone dane o awariach umożliwiają pracownikom Zakładu Sieci Wodociągowej tworzenie raportów statystycznych dotyczących awaryjności sieci oraz zestawianie ilości sieci przeznaczonych do remontu.

Fot.: photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ