Partner serwisu
15 października 2020

MPWiK w Lesznie: Aby było mniej awarii

Kategoria: Aktualności

Ograniczanie liczby awarii sieci wodociągowej, strat wody oraz jeszcze szybsza i dokładniejsza reakcja na tego typu zdarzenia w przyszłości to cel na najbliższe lata w MPWiK Leszno.

MPWiK w Lesznie: Aby było mniej awarii

Czy to możliwe i jak tego dokonać? 

MPWiK stara się zrobić wszystko, aby ten cel osiągnąć. Właśnie stawia kolejny, zapowiadany już, krok w rozwoju firmy. Rozpoczęto wdrażanie systemu monitoringu sieci wodociągowej. Ze względów finansowych i organizacyjnych zadanie związane z monitoringiem sieci zostało podzielone na 5 etapów, z których pierwszy zacznie funkcjonować niebawem - na koniec września bieżącego roku. Koszt realizacji każdego z etapów to około 100 tys. zł netto.

Podstawą do wdrożenia monitoringu sieci wodociągowej były dwa problemy, z którymi MPWiK w Lesznie mierzy się w codziennej eksploatacji:

  • informacja, czy mamy awarię na sieci (w przypadku małych wycieków) oraz czas reakcji dotyczący lokalizacji miejsca awarii wodociągowej (pierwsza awaria przy ul. Szybowników w tym roku była tego potwierdzeniem),
  • wiedza na temat stref zasilania z poszczególnych SUW-ów, czyli stacji uzdatniania wody (co jest kluczowe podczas zamknięcia większych obszarów sieci wodociągowej czy awarii poszczególnych SUW).

Jakich informacji dostarczy system monitoringu?

Najistotniejszymi informacjami uzyskanymi przy wdrożeniu systemu monitoringu sieci wodociągowej będą między innymi:

  • informacja o objętości wody wydobytej i wpompowanej do sieci,
  • przepływy wody w kluczowych punktach sieci,
  • ciśnienia robocze w poszczególnych punktach sieci,
  • zużycia wody u kluczowych odbiorców oraz kierunki przepływów w poszczególnych punktach sieci.

Jakie będą korzyści?

Dzięki uzyskanym wiadomościom będzie możliwa rejestracja i analiza dane niezbędne do:

  • minimalizacji strat wody w sieci;
  • optymalizacji ciśnienia wody w sieci;
  • planowania modernizacji i rozbudowy sieci.

Wśród korzyści, jakie płyną z wdrożenia systemu monitoringu sieci należy też zwrócić uwagę na szybką identyfikację miejsc awarii, co z kolei wygeneruje oszczędności ze względu na szybką reakcję i tym samym zmniejszenie wypływu wody do gruntu. Ponadto monitoring pozwoli na ustalenie miejsc nielegalnego poboru wody 
(np. nielegalne pobory z hydrantów).

I etap

W I etapie monitoringu sieci planowane jest zamontowanie 7 punktów pomiarowych (po 3 rejestratory na każdym SUW-ie, 1 rejestrator na Stacji Podnoszenia Ciśnienia w Gronowie oraz 3 przepływomierze na sieci wodociągowej) oraz wdrożenie oprogramowania. Przepływomierze i rejestratory badać będą przepływy (w obie strony) oraz ciśnienie, a następnie przekazywać drogą GSM dane do programu zainstalowanego na komputerach i na tej podstawie będzie można dokonać analizy pracy sieci wodociągowej.

Za wdrożenie systemu w MPWiK Sp. z o.o. odpowiada warszawska firma Złote Runo Sp z o.o.

źródło: Informacja prasowa
fot. MPWiK Leszno
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ