Partner serwisu
01 września 2020

Innowacyjna inwestycja - modernizacja stacji uzdatniania wody Konin-Kurów

Kategoria: Aktualności

W ramach inwestycji pn. „Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody - technologia oraz termomodernizacja i przebudowa budynku Stacji Wodociągowej Konin - Kurów wraz z budową pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej oraz modernizacją oświetlenia zewnętrznego”, roboty budowlane na czynnej Stacji Uzdatniania Wody wykona Konsorcjum PTB Nickel Technologia/PTB Nickel. Umowa została podpisana w kwietniu 2019 roku, a prace potrwają do maja 2021.

 

W wyniku przeprowadzanej modernizacji, stacja będzie przygotowana do produkcji 28.800 m3 wody uzdatnionej na dobę. Wykonane nowe elementy układu technologicznego umożliwią produkcję wody o podwyższonych parametrach jakościowych. Zapewniać to będą następujące instalacje wykonywane w ramach kontraktu:

  • nowe filtry piaskowe z drenażem filtracyjnym typu TRITON,
  • nowe kaskady napowietrzające z układem wentylacji mechanicznej,
  • nowe pompy płuczne i dmuchawy do płukania filtrów powietrzem,
  • układ wytwarzania i dozowania podchloryny do dezynfekcji wody uzdatnionej,
  • układ dezynfekcji wody uzdatnionej z wykorzystaniem lamp UV,
  • układ biomonitoringu wykorzystujący małże.

Dla polepszenia bilansu energetycznego stacji i ograniczenia kosztów zużycia mediów, zostanie także wykonana instalacja fotowoltaniczna oraz instalacja pompy ciepła wykorzystująca wodę uzdatnioną. W ramach przedmiotowej inwestycji wszystkie obiekty technologiczne jak i administracyjno-warsztatowe podlegają termomodernizacji jak i nowej aranżacji wnętrz. Rurociągi wody uzdatnionej oraz popłuczyn ułożone w gruncie zostaną zmodernizowane metodami bezwykopowymi. Ponadto wykonawca zrealizuje nowy układ drogowy i zagospodarowania terenu wraz z nowym oświetleniem zewnętrznym.

W wyniku modernizacji cały proces technologiczny, poczynając od ujęcia wód głębinowych do dystrybucji wody uzdatnionej do sieci miejskiej, będzie prowadzony i nadzorowany w trybie automatycznym z wizualizacją procesów w systemie SCADA.

Inwestycja realizowana będzie do maja 2021 roku, a jej całkowita wartość wyniesie ponad 41 mln złotych.

źródło: Informacja prasowa
fot. PTB Nickel
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ