Gdański projekt "Miasto na detoksie" w finale międzynarodowego konkursu
Edukacyjny projekt NonHazCity, którego celem było wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w celu zminimalizowania emisji substancji niebezpiecznych z terenów zurbanizowanych do Morza Bałtyckiego, trafił do finału międzynarodowego konkursu Interreg Europe. Jednym z polskich partnerów w projekcie była m.in. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Mimo sporej konkurencji, NonHazCity znalazł się w finale konkursu Interreg 30 years Project Slam na najlepszy projekt w 30-letniej historii Interreg Europe.
NonHazCity to projekt edukacyjny, którego celem jest zmiana zachowań konsumenckich dla poprawy stanu środowiska naturalnego. Chcemy dotrzeć bezpośrednio do małej skali źródeł zanieczyszczeń i spróbować wpłynąć na redukcję zużycia substancji niebezpiecznych u źródła. Edukacja w ramach projektu skierowana jest do instytucji miejskich, małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. W rezultacie, oczekujemy, że działania podjęte w ramach projektu wpłyną na ograniczenie wprowadzania substancji niebezpiecznych do systemu kanalizacji sanitarnej, a docelowo do wód Morza Bałtyckiego – czytamy na oficjalnej stronie projektu.
Partnerzy wspólnie podjęli próbę zminimalizowania emisji niebezpiecznych substancji chemicznych ze źródeł nieprzemysłowych (gospodarstwa domowe, małe firmy i usługodawcy, podmioty komunalne), przeprowadzając na wstępie badania blisko 100 próbek ścieków pod kątem obecności priorytetowych, niebezpiecznych substancji.
Badania potwierdziły, że metale ciężkie są eliminowane w procesie oczyszczania ścieków, natomiast do środowiska dostają się tą drogą inne substancje niebezpieczne, np. leki czy EDC – związki endokrynnie czynne. Dlatego projekt "Miasto na detoksie" skupia się na edukacji w zakresie ograniczenia emisji tych substancji.
Eksperci NonHazCity odwiedzili prawie 50 gospodarstw domowych, szukając zawierających niebezpieczną chemię. Przeanalizowano też prawie 200 nowych i używanych artykułów z przedszkoli, takich jak zabawki, materace i materiały kreatywne. Okazało się, że niemal połowa starych (często niepotrzebnie gromadzonych) artykułów zawierała substancje niebezpieczne w ilościach powyżej dopuszczalnych norm. O tym, czy "Miasto na detoksie" wygrało z pozostałymi uczestnikami konkursu Interreg Europe dowiemy się już po 30. września, bo do wtedy internauci mogą głosować na swojego faworyta.
Komentarze