Partner serwisu

Renowacja Kielc

Kategoria: Sieci wod-kan

Krzysztof Rakowski
Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

Poddając renowacji sieć kanalizacyjną, Wodociągi Kieleckie korzystały z technologii bezwykopowych, stosując m.in. metodę polegającą na zgrzewaniu arkuszy PE lub rękawa utwardzanego termicznie, bądź wykorzystując wykładzinę Omega-Liner. Co decydowało o wyborze poszczególnych technik? Czy uzyskane efekty są zadawalające?

Renowacja Kielc

Zastosowanie pierwszych renowacji bezwykopowych na terenie Kielc stało się możliwe w momencie pojawienia się technologii wykorzystującej technikę video do badania stanu technicznego rurociągów.

Stworzenie nowych możliwości związanych z diagnostyką kanalizacji spowodowało, że Wodociągi Kieleckie przystąpiły do kontroli poszczególnych fragmentów sieci, poczynając od kanałów najstarszych głownie cementowych i kamionkowych zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta.

W wyniku przeprowadzonych kontroli ujawniono wiele przypadków stwarzających zagrożenie dla konstrukcji kanału, wymagających możliwie szybkiej naprawy. Dotyczyło to szczególnie rur cementowych średnicy 0,20 m szczególnie popularnych w pierwszym okresie budowy kanalizacji.

Po określeniu zakresu kwalifikującego się do naprawy otwarta pozostawała kwestia zastosowanej metody renowacji bezwykopowej.

Podstawowym kryterium, obok rzecz jasna zapewnienia całkowitej szczelności i wytrzymałości naprawianego odcinka, było możliwie niewielkie zmniejszenie jego średnicy po naprawie. Związane było to z faktem, że zdecydowana większość kanałów sanitarnych w Kielcach wykazuje większe bądź mniejsze niedowymiarowanie (ok. 80-85% kanałów ulicznych posiada średnicę 0,20 m), dlatego dalsze zmniejszanie ich średnicy odbiłoby się niewątpliwie na problemach z przepustowością.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdecydowano, że przy wyborze sposobu renowacji bezwykopowych rozpatrywane będą metody umownie zwane ciasno-pasowanymi.

autor: Krzysztof Rakowski, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

Fot.: Wodociągi Kieleckie

 

Cały materiał znajdą  Państwo w magazynie "Ochrona Środowiska" nr 3/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ