Partner serwisu
07 lipca 2020

Nowa Śluza Guzianka II otwarta

Kategoria: Aktualności

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od momentu powstania inwestuje w nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę hydrotechniczną, wykorzystywaną także przez turystów w całym kraju. Przykładem takiego obiektu jest uroczyście dzisiaj otwarta nowa śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie, łącząca jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Obiekt usprawni ruch na szlaku żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich, który jest unikalną na skalę światową drogą wodną, atrakcją dla miłośników żeglarstwa oraz gospodarczym sercem i motorem rozwoju mazurskich miejscowości. W ramach kompleksowych działań, Prezes PGW WP Przemysław Daca powołał zespół ekspertów, którzy wypracują efektywne rozwiązania w zakresie promocji wodnego ruchu turystycznego w Polsce.

Nowa Śluza Guzianka II otwarta

W piątek 3 lipca miało miejsce uroczyste otwarcie oddanej do użytku 25 czerwca, śluzy żeglugowej Guzianka II z awanportami, mostem, budynkiem sterowni, zapleczem śluzy i węgronią. W uroczystości udział wzięli m.in. Grzegorz Witkowski - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Puda - Sekretarz Stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Przemysław Daca - Prezes Wód Polskich, Posłowie na Sejm RP - Wojciech Kossakowski i Jerzy Małecki, Małgorzata Kopiczko - Senator RP, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Jolanta Piotrowska - Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Andrzej Nowicki - Starosta Powiatu Piskiego, Piotr Feliński - Burmistrz Rucianego-Nida, Piotr Jakubowski - Burmistrz Mikołajek oraz Wojciech Iwaszkiewicz - Burmistrz Giżycka.

Guzianka II usprawni ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich odciążając „starą Guziankę”, którą w sezonie turystycznym przeprawia się każdego roku około 15 tys. jednostek. Z każdym rokiem liczba miłośników odpoczynku na mazurskich jeziorach wzrasta, dlatego tak ważne jest dbanie o infrastrukturę i rozwój szlaków wodnych regionu. Od 25 czerwca – dnia oddania śluzy Guzianka II do ruchu turystycznego, przy pomocy nowej śluzy udało się przeprawić 1000 jednostek pływających.

Nowa śluza może pomieścić w dwóch rzędach 10 jachtów dużych i średnich lub 12 średnich i małych. Zapewnia możliwość komunikacji pomiędzy jeziorami, których poziom zwierciadła wody różni się o ok. 2 m.

 

Oddanie do użytkowania śluzy Guzianka II stanowi pierwszy etap inwestycji w drogi wodne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Kolejnym będzie remont 5 kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich od Mikołajek do Giżycka na kwotę ok. 160 mln złotych. Modernizacja obejmie następujące kanały i ich odcinki: Kanał Szymoński - 2,36 km, Kanał Łuczański - 2,13 km, Kanał Mioduński - 1,92 km, Kanał Grunwaldzki - 0,47 km , Kanał Tałcki - 1,6 km kanału

- Inwestycje z zakresu żeglugi śródlądowej na Szlaku Wielkich Jezior są ważne nie tylko dla Mazur ale też dla całej gospodarki naszego kraju - powiedział Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski. 

- To bardzo dobre wykorzystanie środków unijnych i wzorowo przeprowadzona inwestycja - oświadczył Sekretarz Stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

- To nie koniec inwestycji na Mazurach. Przed nami remont pięciu mazurskich kanałów. Wody Polskie ogłosiły już przetargi na trzy kanały, a na dwa pozostałe ogłoszą jeszcze w tym roku. Do końca 2023 roku za kwotę ponad 300 mln zł zmienimy turystyczne oblicze Mazur - podkreślił Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

- Tydzień od uruchomienia śluzy przepłynęło przez nią ponad 1000 jednostek, co pokazuje znaczenie dla ruchu turystycznego- podsumował Burmistrz Rucianego Nida Piotr Feliński.

W obecnym sezonie żeglugowym, będą działały obie śluzy – Guzianka I oraz Guzianka II. W przyszłości planowany jest remont "starej Guzianki". Po remoncie śluza Guzianka I będzie obsługiwać duże statki żeglugi, a nowa mniejsze jednostki pływające. Godziny otwarcia śluz dostępne są na stronie internetowej www.bialystok.wody.gov.pl w zakładce komunikaty nawigacyjne.

źródło: www.wody.gov.pl
fot. www.wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ