Partner serwisu
29 czerwca 2020

Wisła jest bezpieczna

Kategoria: Aktualności

Jakość wody w rzece na bieżąco kontrolują laboranci akredytowanych laboratoriów MPWiK. Wyniki analiz są stale dostępne na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Wisła jest bezpieczna

Najnowsze badania zostały wykonane rano 23.06.2020 r. po zakończeniu zrzutu burzowego z przelewu przy ul. Farysa. Wyniki potwierdzają, że na stan Wisły głównie mają wpływ intensywne opady deszczu powodujące podnoszenie poziomu  wody w rzece.  Badania powtórzono 26.06.2020 r.

Podwyższony stan wody w Wiśle

Wpływ na wyniki badań i ich wahania mają opady deszczu na obszarze całej zlewni powyżej Warszawy, nie tylko lokalne. W okresie od 16 do 23 czerwca 2020 r. poziom wody wzrósł o ponad 50 cm i tym samym jakość wody obniża się z powodu podmywania brzegów rzeki i spływów z pól uprawnych – tłumaczy dr Anna Olejnik, Zastępczyni Dyrektora Pionu Wody w MPWiK.

Jak wynika z badań MPWiK próbki wody pobranej w rejonie ul. Farysa, a także obok studni „Graba Kaśka”, znajdującej się 10 km powyżej przelewu burzowego, oraz na odcinku od Warszawy do Płocka są porównywalne. Dotyczy to zarówno parametrów fizyko-chemicznych, jak również ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. Pozostałe parametry, w tym liczba bakterii, przy obecnym wezbraniu jest na poziomie porównywalnym z miesiącami letnimi w latach wcześniejszych. Co najważniejsze, stężenia metali ciężkich w analizowanych okresie kształtowały się na poziomie poniżej granicy oznaczalności.

– Na jakość wody w rzece ma wpływ  wiele czynników. Warto zwrócić szczególnie uwagę na stopień zasolenia wody wiślanej, będącej wynikiem ciągłych zrzutów zasolonych wód kopalnianych – puentuje dr Olejnik.

Stały monitoring jakości wody w Wiśle

MPWiK prowadzi swój monitoring jakości wody w Wiśle. Próbki wody są pobierane w kilku punktach kontroli jakości wody z rzeki – 7 z nich jest zlokalizowanych na odcinku warszawskim, tj. 500 m od przelewu burzowego przy ul. Farysa, 2,5 km oraz przy wylocie oczyszczonych ścieków z Zakładu „Czajka”. Kolejnych 7 znajduje się na odcinku od Warszawy do Płocka:

Nowy Dwór Mazowiecki, plaża;

Zakroczym, plaża;

Czerwińsk, Bulwar Wiślany, pomost;

Okolice Wyszogrodu, około 0,5 km przed ujściem Bzury;

Okolice Wyszogrodu, około 3 km za ujściem Bzury;

Okolice Zakrzewa Kościelnego;

Płock, pomost.

Zakres badań obejmuje parametry chemiczne oraz mikrobiologiczne, w tym stężenie bakterii i metali ciężkich. Nad prawidłowym poborem próbek do analiz oraz wykonaniem badań czuwają specjaliści z laboratorium MPWiK, które posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Ta została odnowiona w ostatnich dniach. Wyniki badań są na bieżąco publikowane na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

źródło: www.mpwik.com.pl
fot. www.mpwik.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ