Partner serwisu
15 kwietnia 2020

Nowoczesne systemy wspomogą pracę centrów operacyjnych Wód Polskich

Kategoria: Aktualności

Ruszył przetarg na system informatyczny monitorujący i zarządzający dorzeczem Odry i Wisły na południu Polski. Już wkrótce z takiego systemu będą mogli korzystać pracownicy czterech Centrów Operacyjnych Ochrony Przeciwpowodziowej we Wrocławiu, w Krakowie, Gliwicach i Rzeszowie. Wody Polskie zapraszają do składania ofert na wykonanie kontraktu, w ramach którego zaplanowano modernizację i rozbudowę systemu monitorującego pomiary hydrologiczne. #StopPowodzi!

Nowoczesne systemy wspomogą pracę centrów operacyjnych Wód Polskich

Centra Operacyjne wspomagane będą systemem informatycznym do zarządzania obiektami hydrotechnicznymi, które umożliwią Wodom Polskim optymalne przeprowadzanie fal wezbraniowych oraz powodziowych na obiektach hydrotechnicznych położonych w dorzeczu Odry i Wisły na terenie południowej Polski. Ta innowacyjna technologia pozwoli również na współpracę z innymi instytucjami działającymi w sferze bezpieczeństwa osób i mienia, takimi jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Centra Zarządzania Kryzysowego i podmioty administrujące zbiornikami energetycznymi.

Wody Polskie inwestują w rozwój nowych technologii i nowoczesną infrastrukturę, by wyeliminować zagrożenia i efektywnie chronić mieszkańców naszego kraju. Prewencja przeciwpowodziowa umożliwiajaca szybką reakcję na zagrożenie powodziowe jest dla Wód Polskich statutowym priorytetem. Integracja budowanego systemu informatycznego z funkcjonującą obecnie aplikacją pod nazwą Informator Nawigacyjny rzeki Odry, pozwoli dodatkowo usprawnić i zoptymalizować proces informowania na temat aktualnych warunków nawigacyjnych na drogach wodnych.

Ponadto będzie możliwość prezentacji danych w systemie w czasie rzeczywistym. Dane będą pobierane z czujników pomiarów hydrologicznych, kóre nastepnie będą przetwarzane, archiwizowane i udostępniane. W Informatorze nawigacyjnym rzeki Odry zostaną udostępnione parametry istotne dla żeglugi takie, jak pomiar stanu wody z wodowskazów przy budowlach hydrotechnicznych czy pomiar głębokości tranzytowych. Automatyczne pozyskiwanie i przetwarzanie danych pomiarowych z obiektów hydrotechnicznych ma zostać ujednolicone z istniejącym oprogramowaniem Wód Polskich.

Dodatkową korzyścią z wdrożenia podsystemu informatycznego będzie również wymiana danych z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego i podmiotami administrującymi zbiornikami energetycznymi. Obecnie mamy do czynienia z dużymi zmianami klimatycznymi, które wpływają na jakość życia, gospodarkę i środowisko naturalne. Coraz częściej spotykamy się z anomaliami i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, na które powinniśmy być przygotowani w najbliższej przyszłości. Nowoczesne Centra Operacyjne Wód Polskich, dzięki prowadzeniu stałego monitoringu, analizie danych i pracy naszych ekspertów, są w stanie skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom powodziowym i powodzi oraz optymalnie przeprowadzać fale wezbraniowe oraz powodziowe w kontrolowany sposób.

Inwestycja jest realizowana w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW). Zadanie tym samym jest współfinansowane ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa. Jego celem jest podniesienie poziomu ochrony przeciwpowodziowej dla ludności mieszkającej na wybranych terenach dorzecza Odry i dorzecza Górnej Wisły oraz wzmocnienie instytucjonalne administracji rządowej w zakresie zapewnienia skuteczniejszej ochrony przed letnimi i zimowymi wezbraniami, powodziami oraz gwałtownymi powodziami.

Postępowanie przetargowe zostanie przeprowadzone według procedur międzynarodowego przetargu konkurencyjnego (ICB) określonych w „Instrukcji Banku Światowego: Zamówienia towarów, robót i usług nie konsultingowych realizowane przez pożyczkobiorców Banku Światowego w ramach pożyczek MBOiR oraz kredytów i grantów MSR”. Spotkanie z oferentami odbędzie się w formie telekonferencji z użyciem aplikacji MS Teams, 6 maja 2020 r. o godz. 11.00. Oferty należy składać do 18 czerwca 2020 r. do godz. 12:00. Do wszystkich dokumentów musi być dołączona gwarancja przetargowa na kwotę 1 mln 280 tysięcy złotych. Czas na ukończenie systemu to 795 dni. #StopPowodzi!

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BIP Wód Polskich.

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.

źródło: wroclaw.wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ