Wodociągi Miasta Krakowa: Jakość wody
W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie pytaniami dotyczącymi zmiany składu wody dostarczanej przez Wodociągi Miasta Krakowa w kontekście trwającej pandemii COVID 19 uprzejmie informujemy, że procesy uzdatniania wody nie zostały w jakimkolwiek stopniu zmodyfikowane - nie wprowadzono żadnych nowych, dodatkowych środków chemicznych ani też nie zwiększono dotychczas stosowanych dawek.

Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w przepisach – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów. Wartości poszczególnych parametrów mierzonych w wodzie dostarczanej mieszkańcom są kilka lub kilkanaście razy niższe od maksymalnych dopuszczalnych stężeń.
Akredytowane Centralne Laboratorium oraz laboratoria zakładowe, prowadzą stały monitoring jakości wody zarówno na wyjściu z zakładów jak i na sieci wodociągowej w pełnym zakresie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Każdego miesiąca badanych jest w wodzie pitnej blisko 4000 parametrów.
Procesy technologiczne stosowane w Wodociągach Miasta Krakowa, takie jak utlenianie wstępne, koagulacja, flokulacja, sedymentacja i filtracja oraz wysokosprawne procesy dezynfekcji wody zapewniają pełną dezaktywację wirusa SARS-CoV-2, co potwierdza również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich publikacjach.
Niezależnie od potencjału technologicznego i analitycznego, zapewniającego pełne bezpieczeństwo zdrowotne wody dostarczanej mieszkańcom, Wodociągi Miasta Krakowa uruchomiły szereg działań prewencyjnych, m.in. w zakresie organizacji pracy, rezerw kadrowych i zapasów magazynowych, w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody i wysokiego poziomu niezawodności systemu zaopatrzenia w wodę.
Komentarze