Partner serwisu
02 kwietnia 2020

Jaworzno przygotowuje się do samodzielnego odbioru odpadów

Kategoria: Z życia branży

Wodociągi Jaworzno – spółka należąca do gminy, przygotowuje się do świadczenia usługi odbioru odpadów komunalnych z terenu Jaworzna. 27 marca firma podpisała umowę na zakup i dostarczenie 22 śmieciarek napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Pojazdy te mogą wyruszyć na jaworznickie drogi końcem 2020 roku.

Jaworzno przygotowuje się do samodzielnego odbioru odpadów

– Stanęliśmy przed koniecznością powrotu do organizacji usług miejskich – odbioru śmieci, odśnieżania, koszenia, sprzątania. Dwie dekady temu Jaworzno sprywatyzowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. I dziś tej firmy już nie ma – jest w trakcie likwidacji. Liberalny eksperyment nie sprawdził się w dłuższej perspektywie. Okazało się, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a outsourcing usług okazał się pułapką. Zamiast rzeczywistej konkurencji potworzyły się monopole, które niebotycznie windują dziś ceny, niestety  mechanizm konkurencyjności tu nie zadziałał - mówi Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Dlatego gmina będzie przejmować i brać odpowiedzialność kolejno za odbiór śmieci, sprzątanie i odśnieżanie miasta. Ze względu na zbliżające się zakończenie umowy na odbiór śmieci z dotychczasowym wykonawcą, jaworznickie Wodociągi będą wykonywały tę usługę już pod koniec tego roku. Trwają również intensywne prace nad przekazaniem kolejnych zadań komunalnych do miejskich podmiotów – dodaje prezydent Paweł Silbert.

Przetarg na dostawę nowoczesnych śmieciarek, na kwotę ponad 17 mln zł netto wygrała firma EKOCEL, która jest wiodącym producentem śmieciarek w Polsce. Warto podkreślić, że blisko 2000 pojazdów ze znakiem EKOCEL znajduje się w codziennej eksploatacji polskich firm komunalnych. Zakupione samochody mają trafić do wodociągów w terminie 210 dni od daty podpisania umowy.

– Podpisana umowa obejmuje dostawę m. in. 10 śmieciarek trzyosiowych z zabudową jednokomorową, w tym jedną z myjką, śmieciarkę do gabarytów, dwie śmieciarki z zabudową bębnową na bioodpady oraz samochody ciężarowe: skrzyniowe, hakowe i bramowe. Wszystkie zamówione pojazdy zasilane będą gazem CNG, co wpisuje się w przyjętą strategię naszego miasta dotyczącą ekologicznego transportu. Śmieciarki będą ciche, zwrotne, a co za tym idzie ograniczą emisję CO2 do środowiska. Odbiór odpadów będzie więc ekologiczny i jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców – tłumaczy Prezes Zarządu Wodociągów Jaworzno Józef Natonek.

Zakup śmieciarek to nie jedyne kroki poczynione przez spółkę w celu przejęcia i świadczenia usługi odbioru odpadów komunalnych z terenu Jaworzna. Przygotowując się do tego zadania Wodociągi złożyły już stosowne wnioski w Urzędzie Miejskim w Jaworznie oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, umożliwiające rejestrację i świadczenie przedmiotowej działalności dla mieszkańców miasta. Ponadto prowadzone są prace adaptacyjne i remontowe budynku przy ul. Galmany 1. Na terenie bazy po byłym MPO ma powstać również stacja tankowania gazu CNG.

– Nowa usługa jest dla firmy potężnym wyzwaniem. Wiemy, że oczekiwania mieszkańców w tej kwestii są olbrzymie. Dlatego naszym celem jest teraz staranne przygotowanie się do płynnego przejęcia tego zadania, zakup odpowiedniego sprzętu, a następnie skoncentrowanie się na staranności i terminowości w odbiorze odpadów. Jak wspominaliśmy nowa usługa może być już świadczona pod szyldem wodociągów pod koniec 2020 roku. – dodaje Prezes Natonek

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ