Partner serwisu
20 lutego 2020

Firmy wod-kan w dążeniu do doskonałości

Kategoria: VI Konferencja Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN, 20-21 lutego 2020, Szczyrk

O potrzebie budowania strategii zarządzania, o transformacji cyfrowej, relacjach z otoczeniem czy wykorzystaniu zintegrowanego systemu informatycznego mówiono podczas panelu „Być najlepszym. W dążeniu do doskonałości”, który odbył się w ramach konferencji Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN.

Firmy wod-kan w dążeniu do doskonałości

Pierwszy referat: „Misja i wizja, czyli o potrzebie strategii zarządzania przedsiębiorstwami wodociągów i kanalizacji” wygłosił Krzysztof Filipek (Firma Doradcza Krzysztof Filipek). – Mówiąc o strategii musimy pamiętać o wskaźnikach. Czy w państwa strategiach nie ma czasem więcej haseł, niż liczb? – pytał. Referent podkreślał, że istotne jest przygotowanie kluczowych wskaźników efektywności. Radził, że trzeba wyłuskać te, które są najważniejsze i ułożyć hierarchię. Wskaźniki powinny być jasno zdefiniowane, policzalne, dające obraz zdarzeń, wzajemnie skorelowane i kontrolowane.
K. Filipek wspomniał też o narzędziach strategicznych, których nie należy mylić z celami, oraz zaproponował cztery perspektywy zarządzania strategicznego: finansową, techniczną, klienta i środowiskową.

– Strategia to sztuka zadawania pytań i operowania liczbami. Co również ważne: opowiadajmy o misji i o wizji – zakończył.

„Transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego” była tematem referatu Aleksandra Rybickiego i Tomasza Gronczewskiego z SAP Polska Sp. z o.o. Omówili architekturę systemu SAP, sposoby implementacji, modyfikacje i rozszerzenia. Podali też kilka przykładów wdrożenia systemu. – SAP jest systemem otwartym, który można w różny sposób dostosowywać do własnych potrzeb, od najmniej inwazyjnej konfiguracji parametrów i procesów po modyfikacje kodu źródłowego – mówił T. Gronczewski.

O relacjach z otoczeniem, przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym w Smart City, mówił Andrzej Chabrzyk z S&T Services Polska Sp. z o.o. (firma jest Partnerem Złotym konferencji). – Warto pomyśleć o zmianie technologii, o rozwiązaniu, które wszystkie dane ma „w środku” – podkreślał. Wymienił zalety jednolitego środowiska, wspomniał też o bezpieczeństwie danych. – Największe niebezpieczeństwo tkwi w nas samych. Hakerzy są świetnymi psychologami. Wycieki danych to powód słabości, niekompetencji ludzi – podsumował.

Ostatnim referatem panelu było wystąpienie Tadeusza Frączka i Sławomira Rajskiego z Sądeckich Wodociągów Sp. z o.o. „Jak wspierać obsługę procesów w przedsiębiorstwie wod-kan? Praktyczne zastosowanie

Zintegrowanego Systemu Informatycznego UNISOFT w Sądeckich Wodociągach Sp. z o.o.”. – Sądeckie wodociągi są pionierem w wykorzystaniu nowych rozwiązań – podkreślał T.Frączek. Wspomniał o systemie ZSI, o jego wykorzystaniu w rozbiciu na poszczególne działy (najwięcej użytkowników – w Dziale Sprzedaży). – Dlaczego wybraliśmy Zintegrowany System Unisoft? Gdyż to firma polska z długoletnią tradycją, system był już wykorzystywany w branży, jest cały czas rozwijany, reaguje na zmiany w przepisach. Nowy Sącz miał stać się ponadto klientem referencyjnym, system jest w pełni zintegrowany, a raz wprowadzona informacja może być wykorzystywana dalej – wymieniał S. Rajski. Podkreślił, że dzięki systemowi firma zmieniła filozofię podejścia i wdrożyła zarządzanie procesowe.

VI Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie Przedsiębiorstwem WOD-KAN” odbywa się w dniach 20-21 lutego w Szczyrku. Organizatorem jest firma BMP Sp. z o.o., wydawca kwartalnika Kierunek Wod-Kan oraz portalu www.kierunekwodkan.pl.

Patronat merytoryczny nad konferencją pełni Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Fundacja Dolnośląskie Forum Wodociągowe.

Partnerami branżowymi konferencji są nowoczesne przedsiębiorstwa z branży wod-kan: Aquanet S.A., SAUR Neptun Gdańsk, AQUA S.A., Wodociągi Miasta Krakowa, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. z siedzibą w Kaliszu, Katowickie Wodociągi S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

Partnerem Złotym jest Unisoft oraz S&T.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ