Partner serwisu
12 lutego 2020

Dla lepszej retencji na Kaszubach

Kategoria: Aktualności

W celu utrzymania bioróżnorodności ekosystemów wodnych na Pojezierzu Kaszubskim i w Borach Tucholskich, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wybuduje urządzenia małej retencji wodnej (zastawki) na sześciu jeziorach regionu.

Dla lepszej retencji na Kaszubach

Najważniejszym powodem realizacji inwestycji jest konieczność zahamowania niekorzystnych tendencji związanych w okresowym występowaniem suszy meteorologicznej i hydrologicznej na Pojezierzu Kaszubskim. Zadanie to jest ujęte w projekcie Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy. Jednocześnie tereny położone poniżej zastawek zabezpieczone zostaną przed skutkami gwałtownych ulew i roztopów, gdyż w projekcie przewidziano możliwość regulacji odpływu. W stanie obecnym wezbrane wody występują z koryt i podtapiają przyległe tereny.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Aleksandra Bodnar, podpisała w czwartek, 16 stycznia, umowę na wykonanie zastawek i ich wyposażenia na odpływach z jezior:

  • jezioro Hutowe ze Strugą Niedamowo, gm. Kościerzyna
  • jezioro Żołnowo z rzeką Trzebiochą gm. Kościerzyna
  • jezioro Czyżon ze Starą Rzeką, gm. Stara Kiszewa:

Prace w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykona przedsiębiorstwo: „MEL-KAN” Sp. z o.o. z Grudziądza.

11 lutego br. podpisano kolejne umowy na prace na odpływach z jezior:

  • jezioro Wielkie Długie z rzeką Dłużnicą, gm. Kościerzyna
  • jezioro Dąbrowskie ze Strugą Golubską gm. Stężyca
  • jezioro Połęczyńskie z rzeką Wiercicą gm. Somonino,

Te zastawki, również w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wykona Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „HYDRO-KOR” z Bydgoszczy.

Efektem realizacji inwestycji będzie zachowanie istniejących stosunków wodnych i zabezpieczenie przed obniżaniem się poziomu wody w jeziorach, co stanowiłoby zagrożenie dla istniejącej bioróżnorodności w tych akwenach. Zostaną też utrzymane warunki dla rozwoju turystyki i działalności rolniczej poprzez wzmocnienie odporności obszaru na suszę i powodzie.

Dyrektor Aleksandra Bodnar podkreśliła, po podpisaniu umowy, że inwestycja przyczyni się do utrzymania obecnych warunków gruntowo-wodnych, a tym samym warunków przyrodniczych i użytkowych otoczenia jezior. Miejsca lokalizacji zastawek zostały określone podczas wizji terenowych i stanowią rozwiązania optymalne zarówno pod kątem prowadzenia robót, jak i efektów realizacji tego typu inwestycji.

Koszt inwestycji to ponad 1 mln 800 tys. zł. Finansowanie w 85 proc. pochodzi z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, reszta z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz środków PGW Wody Polskie.

Termin zakończenia prac to sierpień 2021 r.

źródło: gdansk.wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ