Partner serwisu
24 stycznia 2020

Spotkanie dotyczące ponownego wykorzystania wody w rolnictwie

Kategoria: Aktualności

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zostały zaprezentowane wyniki ekspertyzy pt. Ocena projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody”. Opracowanie zostało wykonane w związku z trwającymi na forum unijnym pracami nad przyjęciem projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody.

Spotkanie dotyczące ponownego wykorzystania wody w rolnictwie

W projekcie przedmiotowego rozporządzenia określono minimalne wymagania oraz procedury dotyczące wykorzystania oczyszczonych ścieków do nawadniania w rolnictwie. Jego głównym celem jest przyczynienie się do zmniejszenia niedoboru wody w całej UE, w ramach przystosowywania się do zmiany klimatu, przede wszystkim poprzez zwiększenie wykorzystania wody odzyskiwanej.

Przyjęcie rozporządzenia oznaczać będzie konieczność zmian w  porządku prawnym, by dostosować istniejące przepisy do nowych wymogów.

W  spotkaniu oprócz pracowników MGMiŻŚ wzięli udział m.in.:  przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, a także przedstawiciele jednostek badawczych: Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB.

Liczny udział przedstawicieli krajowych instytucji pozwolił na dyskusję na temat sposobu ustanowienia odpowiednich procedur i sposobu podejścia do wdrożenia ww. rozporządzenia w Polsce.

źródło: gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ