Partner serwisu
10 grudnia 2019

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Łopusznie oddana do użytku

Kategoria: Aktualności

Blisko 16 mln złotych kosztowała budowa oczyszczalni ścieków w Eustachowie, służąca mieszkańcom gminy Łopuszno. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu w kwocie 8,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020. W oficjalnym odbiorze oczyszczalni wzięli udział członkowie Zarządu Województwa Marek Jońca i Mariusz Gosek.

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Łopusznie oddana do użytku

Budowa oczyszczalni ścieków w Eustachowie to największa w gminie Łopuszno inwestycja, związana z gospodarką wodno-ściekową. W ramach zadania, w ciągu roku, na działce oddalonej od zabudowań wybudowana została nowoczesna oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna o przepustowości 600m3/dobę, obsługująca większość gospodarstw domowych z terenu gminy, z miejscowości Wielebnów, Łopuszno i Eustachów. Oczyszczalnia wesprze 2 funkcjonujące dotychczas, przeciążone oczyszczalnie zbiorcze. Powstała również cała infrastruktura towarzysząca, w tym parkingi, chodniki, droga dojazdowa.

Wykonawcą budowy oczyszczalni ścieków było konsorcjum ADMA ze Staszowa.

– Kolejna oczyszczalnia ścieków w naszym województwie wpisuje się na listę ważnych inwestycji, związanych z ochroną środowiska – podkreślał członek Zarządu Województwa Marek Jońca. – Ta oczyszczalnia wyeliminuje przestarzałe obiekty, które są nieefektywne i już wypracowane. Inwestycja pozwoli na ochronę środowiska naturalnego i wód gruntowych – dodał Marek Jońca.

Gmina Łopuszno realizuje także kolejny ważny projekt z zakresu gospodarki wodno-ściekowej – rozbudowuje sieć kanalizacyjną na terenie Łopuszna i 5 przyległych miejscowości. Koszt tej inwestycji to około 12 mln zł, a wysokość unijnego dofinansowania – blisko 6 mln.

źródło: swietokrzyskie.pro
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ