Partner serwisu
06 listopada 2019

Ruszyły konsultacje społeczne Stop powodzi!

Kategoria: Aktualności

5 listopada w Dusznikach Zdroju rozpoczął się cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami miasta oraz przedstawicielami władz samorządowych. Konsultacje dotyczą proponowanych przez Wody Polskie działań, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego. To pierwsze z cyklu spotkań zaplanowanych w tym roku na Ziemi Kłodzkiej. Kolejne odbędą się jeszcze w listopadzie, w Szczytnej, Polanicy-Zdroju, Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim.

Ruszyły konsultacje społeczne Stop powodzi!

W ramach pierwszego etapu ochrony przeciwpowodziowej planowane są prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku oraz Białej Lądeckiej i Morawki. Proponowane inwestycje obejmują dziewięć miejscowości, tj.:

  • Duszniki Zdrój, Szczytna, Polanica Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej i Kamienny Potok);
  • Stronie Śląskie, Lądek Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej i Morawki);
  • Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole Zdrój, Międzylesie (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej).

W każdej z wymienionych miejscowości odbędą się spotkania z mieszkańcami, przedstawicielami samorządów oraz ekspertami Wód Polskich. Proponowane rozwiązania obejmą już istniejącą infrastrukturę. Celem jest likwidacja tzw. wąskich gardeł, które utrudniają przejście fali powodziowej. Planowana jest m.in. budowa kanałów ulgi, mostów czy odtworzenie zniszczonych murów oporowych. Realizacja prac nie będzie wiązała się z wywłaszczeniami ani znaczącą ingerencją w środowisko naturalne.

Opracowaniem zakresu robót remontowych i odtworzeniowych zajmuje się Jednostka Realizująca Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, która wchodzi w skład Wód Polskich.

Ziemia Kłodzka, z racji swojego położenia, jest rejonem szczególnie narażonym na powodzie. W 1997 i 1998 roku doświadczyła katastrofalnej powodzi, kiedy życie straciło ok. 20 osób, a zniszczeniu uległo wiele miejscowości.

źródło: wody.gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ