Partner serwisu
30 września 2019

Polska świętowała Światowy Dzień Morza

Kategoria: Aktualności

26 września odbyło się wydane przez Ministra Marka Gróbarczyka uroczyste spotkanie z ambasadorami krajów morskich z okazji Światowego Dnia Morza, obchodzonego na całym świecie święta branży morskiej organizowanego pod egidą Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).

Polska świętowała Światowy Dzień Morza

Wydarzenie zgromadziło w siedzibie Ministerstwa liczne grono gości: przedstawicieli społeczności międzynarodowej oraz polskiej gospodarki i edukacji morskiej.

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza jest wzmocnienie roli kobiet w branży morskiej. Podjęcie tego wyzwania stanowi ważny wkład IMO w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W swoim wystąpieniu Minister Gróbarczyk podkreślił znaczenie morskiego szkolnictwa wyższego jako płaszczyzny promocji większego udziału kobiet w branży morskiej. oraz przywołał przykład sukcesu Polski, gdzie już przeszło 1/3 studentów uczelni morskich stanowią kobiety.

Spotkanie było również sposobnością do przybliżenia zagranicznym partnerom kandydatury Polski do Rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej w kadencji na lata 2020-2021. Ubieganie się o członkostwo w Radzie, najwyższym organie wykonawczym organizacji, stanowi jeden z filarów zwrotu Polski ku aktywnej, zaangażowanej polityce morskiej.

Wydarzenie uświetniła premiera filmu promocyjnego kandydatury Polski. Zapraszamy również Państwa do obejrzenia go (link poniżej).

Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization, IMO) jest agencją wyspecjalizowaną ONZ zajmującą się sprawami morskimi, w szczególności bezpieczeństwem na morzu oraz zapobieganiem zanieczyszczeniu środowiska morskiego przez statki. Powołana do życia w 1959 na mocy konwencji IMCO, dziś IMO odgrywa rolę światowego regulatora branży morskiej. Organizacja zrzesza 174 członków, jej siedziba znajduje się w Londynie.

Światowy Dzień Morza organizowany jest z inicjatywy IMO od 1978 r. Wydarzenie ma na celu promocję wiedzy o roli żeglugi morskiej, bezpieczeństwie na morzu, ochronie środowiska morskiego a także przybliżenie wybranych kluczowych aspektów działalności organizacji.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ