Partner serwisu
23 września 2019

Wody Polskie realizują ważne inwestycje przeciwpowodziowe

Kategoria: Aktualności

- Realizacja działań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej to podstawa działań Wód Polskich. Staramy się zabezpieczyć wszystkich mieszkańców naszego regionu, jest kilka miejsc newralgicznych, które najpilniej potrzebują inwestycji i bardzo cieszę się, że udało nam się podpisać umowę na realizację jednego z takich zadań. Mieszkańcy Darłowa i obszarów doliny rzeki Wieprzy mogą czuć się spokojniejsi, po podpisaniu umowy przechodzimy do realizacji inwestycji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie.

Wody Polskie realizują ważne inwestycje przeciwpowodziowe

Podpisanie umowy pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego miało miejsce 19 września w siedzibie RZGW. Umowę podpisali Dyrektor RZGW Marek Duklanowski oraz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. Dofinansowanie w kwocie ponad 18.5 mln złotych pomoże zrealizować zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszarów doliny rzeki Wieprzy, skorzystają na tym mieszkańcy Darłowa, które sezonowo borykało się z problemem podtopień. Pieniądze, które zostały przyznane naszej instytucji pozwolą na przywrócenie drożności koryta rzeki Wieprzy. Istniejąca infrastruktura zostanie zmodernizowana. Ma być przede wszystkim bezpieczniej.

Planowana inwestycja w Darłowie polega na wykonaniu urządzeń i obiektów hydrotechnicznych poprawiających warunki przepływu wód w obrębie miasta.  Rzeka Wieprza doczeka się regulacji nie tylko poprzez udrożnienie koryta rzeki, ale i przebudowę urządzeń infrastruktury melioracyjnej i hydrotechnicznej,  umocnione zostaną brzegi i odbudowane wały przeciwpowodziowe. Zamontowane zostaną także nowe przepusty wałowe, klapy zwrotne, ścianki szczelne czy przegrody mobilne.

– Zapewnienie swobodnego spływu wód pozwoli również zmniejszyć wysokość i czas trwania fali powodziowej, natomiast modernizacja obwałowań doprowadzi do skutecznego zabezpieczenia przed wezbraniem terenu przez nie chronionego, a co za tym idzie ludności oraz ich mienia – wyjaśnia wicemarszałek Rzepa.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zadeklarował podczas spotkania gotowość do rozpoczęcia prac. Inwestycja realizowana będzie w 2020 roku.

źródło: szczecin.wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ