Partner serwisu
20 września 2019

Umowa na zaprojektowanie stopnia wodnego Ścinawa na Odrze

Kategoria: Aktualności

18 września w trakcie II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu Prezes Wód Polskich Przemysław Daca uroczyście podpisał umowę na zaprojektowanie nowego stopnia wodnego Ścinawa na Odrze w województwie dolnośląskim. W wydarzeniu wziął udział między innymi Marek Gróbarczyk – Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Umowa na zaprojektowanie stopnia wodnego Ścinawa na Odrze

Zakres inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego Ścinawa na Odrze o konstrukcji modułowej, który ma na celu ochronę przeciwpowodziową mieszkańców powiatu lubińskiego i terenów przyległych, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję ekologicznej energii elektrycznej. Ponadto nastąpi poprawa warunków żeglugowych poprzez przystosowanie rzeki do Va klasy drogi wodnej.

Przedmiotem zamówienia jest zadanie pod nazwą: „Projekt budowlany i projekt wykonawczy na budowę stopnia wodnego „Ścinawa” na rzece Odrze wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji”. W postępowaniu przetargowym wyłoniono konsorcjum złożone z firm DHV Hydroprojekt Sp. z o.o. z Warszawy - jako lider - wraz z partnerami Energoprojekt Warszawa SA i Hydroprojekt Wrocław Sp. z o.o., które zaoferowały za wykonanie prac prawie 15 mln złotych.

Podpisy pod umową w obecności uczestników II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu złożyli Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz ze strony wykonawcy Sławomir Gappa i Tomasz Ratigowski – członkowie zarządu firmy DHV Hydroprojekt.

Od wykonawcy projektu oczekuje się zrealizowania zamówienia w terminie 43 miesięcy od daty podpisania umowy – tj. do 18.04.2023 roku. Nadzór autorski w okresie realizacji robót budowlanych na podstawie przedmiotu niniejszej umowy wyznaczono do 31.12.2027 roku. Po zakończeniu budowy, stopień wodny Ścinawa będzie kolejnym po Lubiążu stopniem wodnym na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

Podstawowe elementy stopnia wodnego Ścinawa:

  • jaz ruchomy klapowy min. czteroprzęsłowy z mostem umożliwiającym komunikację pomiędzy brzegiem prawym i lewym;
  • śluza żeglugowa o szerokości 12 m, długości 190 m i głębokości na progu dolnym min. 4 m z głową pośrednią (podział komory na dwie części 135 m i 55 m);
  • elektrownia wodna wyposażona w min. 3 turbiny o przełyku instalowanym w przedziale 240÷280 m sześciennych na sekundę. Zakładana moc instalowana na poziomie 7,5 MW, produkcja energii na poziomie 45 MWh/rok;
  • seminaturalna przepławka dla ryb dwuśrodowiskowych;
  • budynek sterowni obsługujący jaz, elektrownię wodną i śluzę;
  • most łączący drogę wojewódzką nr 340 lub drogę wojewódzką nr 292 z drogą krajową nr 36 (połączenie drogowe ma spełniać parametry drogi krajowej).
źródło: wroclaw.wody.gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ