Partner serwisu
16 września 2019

OZE w przedsiębiorstwach WOD-KAN

Kategoria: Aktualności

29 sierpnia 2019 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach odbyło się seminarium OZE w przedsiębiorstwach Wod-Kan organizowane przez CBE Polska. Portal kierunekWODKAN.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

OZE w przedsiębiorstwach WOD-KAN

Otwarcia seminarium dokonała Anna Prokopowicz z Kancelarii Prawnej AP. Wygłosiła referat pt. „Ważne aspekty prawne inwestycji w zieloną energię”. W prelekcji wskazała na problemy stojące przed nowelizacją przepisów dotyczących między innymi prawa energetycznego, ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz przedstawiła główne założenia polityki energetycznej Polski na przykładzie wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 11.07.2019 r.

Fundusze Europejskie

Po referacie wprowadzającym z prezentacją zatytułowaną „Fundusze Europejskie dla przedsiębiorstw” wystąpiła Agnieszka Sobaszek-Aumuller, konsultant Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Przedstawiono możliwości wsparcia ze środków europejskich przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami, odnawialnymi źródłami energii oraz wypracowaniem innowacyjnych rozwiązań w ramach przedsiębiorstw. Wskazano źródła finansowania z poziomu ogólnopolskiego i regionalnego.

Korzyści ekologiczne i społeczne

Z referatem „Fotowoltaika – czysta i tania energia bez inwestycji” wystąpił Filip Sypko, kierownik sprzedaży ds. MŚP z firmy Green Genius. Przedstawił między innymi korzyści ekologiczne i społeczne wynikające z korzystania z energii z instalacji fotowoltaicznej na podstawie case study z zakładu produkcyjnego.

Prezes Zarządu Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o.o. w Dzierżoniowie przedstawił korzyści wynikające z uczestnictwa w Klastrze Energii w celu maksymalizacji oraz optymalizacji produkcji OZE, temat wirtualnych elektrowni. Andrzej Bronowicki opowiedział o celach działania, zaletach współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, podmiotami gospodarczymi, uczelniami wyższymi oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi na rzecz energetyki odnawialnej, wzmacnianiu potencjału i charakteru regionu. Działania te przyczyniają się do poprawy stanu środowiska.

Justyna Worach, główny specjalista ds. badań i rozwoju technologicznego z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów przedstawiła prezentację pt. „Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów”. Podejmując działania pozyskania energii z odnawialnych źródeł energii GPW S.A. przyczynia się do poprawy, zdegradowanego przez działalność przemysłu ciężkiego, środowiska naturalnego regionu, co przekłada się na poprawę komfortu życia mieszkańców.

Szansa dla potencjału przedsiębiorstw wod-kan

W wystąpieniu „Fotowoltaika szansą na efektywne wykorzystanie potencjału przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych”, wygłoszonym przez Albina Okonia – regionalnego dyrektora sprzedaży w firmie Bruk-Bet Solar, nawiązano do prezentacji rozwiązań fotowoltaicznych.

Piotr Kowalski, Kierownik Oczyszczalni Ścieków, Wodociągi Iławskie, na przykładzie Iławy pokazał, Jakie warunki musiała spełnić oczyszczalnia, aby uzyskać 100% poziom samowystarczalności oraz kolejne etapy modernizacji obiektu, w których jednym z elementów było wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w celu ograniczenia kosztów eksploatacji obiektu.

O efektywnym zastosowaniu pomp ciepła razem z OZE w przedsiębiorstwach wod-kan opowiedział Artur Karczmarczyk, wiceprezes PORT PC.

Dobrymi praktyki w wykorzystaniu potencjału energetyki wodnej w przedsiębiorstwach wod-kan podzielił się Łukasz Kalina, kierownik Działu Rozwoju Instytutu OZE. Przedstawił zagadnienia odzysku energii w systemach wodociągowych oraz zastosowanie śruby Archimedesa jako pompy, turbiny wodnej i przepławki dla ryb. Wystąpienie miało charakter praktyczny, zostały omówione zrealizowane projekty w warunkach polskich.

A projekt produkcji energii odnawialnej poprzez turbinę wodną przedstawiła Maria Jolanta Chilińska, prezes zarządu ZGWK w Tomaszowie Mazowieckim. Opowiedziała o małej Elektrownii Wodnej znajdującej się na działce oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Mazowieckim, której właścicielem jest Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim. Elektrownia Wodna będzie produkowała energię elektryczną o mocy 3 kW. Lokalizacja turbiny została nie przypadkiem usytuowana na kolektorze odprowadzającym oczyszczone ścieki do rzeki Pilica. Energia potencjalna wody zgromadzona poprzez istnienie znacznej różnicy wysokości między źródłem zrzutu a ujściem oczyszczonych ścieków do rzeki Pilica będzie zamieniana na prąd elektryczny i doprowadzana do istniejącej infrastruktury energetycznej za pomocą przyłącza elektroenergetycznego. Budowa turbiny wodnej to jedno z zadań dofinansowanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach projektu pn. „Innowacyjne technologie w uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w Tomaszowie Mazowieckim”.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ