Partner serwisu
05 września 2019

Awaria „Czajki” - jak uchronić się przed kolejną katastrofą ekologiczną?

Kategoria: Aktualności

27 sierpnia doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. 28 sierpnia uszkodzeniu uległ drugi kolektor. 3 tys. litrów surowych ścieków na sekundę spływa do Wisły. Czy można było zapobiec awarii na etapie eksploatacji rurociągu?

Awaria „Czajki” - jak uchronić się przed kolejną katastrofą ekologiczną?

Jak w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń, które mają tak negatywny wpływ na nasze środowisko, zdrowie i życie? Xylem pomaga zakładom wodociągowym działać prewencyjnie w zakresie oceny stanu i kondycji rurociągów. Posiadamy technologie, które umożliwiają zbadanie rurociągu od wewnątrz, ustalenie lokalizacji wycieków i pęcherzy powietrznych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie podaje, że bezpośrednią przyczyną rozszczelnienia południowego przewodu przesyłowego (nitka A), skutkującego zalaniem poddennego odcinka tunelu ściekami, było pęknięcie rurociągu ciśnieniowego z tworzywa sztucznego w sąsiedztwie jego połączenia z odcinkiem rurociągu stalowego.

Jedną z innowacyjnych metod oferowanych przez Xylem jest akustyczna metoda Smartball marki PureTechnologies. Ta opatentowana technologia bada lokalizację nieszczelności w długich odcinkach sieci nawet do 30 km, pracującej pod ciśnieniem, bez konieczności jej wyłączenia z eksploatacji. Pozwala wykryć bardzo małe nieszczelności powyżej 150 g/minutę. Wykazuje pierwsze perforacje na sieci oraz miejsca, które w przyszłości mogą skutkować awarią, zatrzymaniem sieci, stratą pieniędzy oraz katastrofą ekologiczną.

Technologia jest opatentowana w Europie i Stanach Zjednoczonych. Firma Xylem została właścicielem technologii po przejęciu firmy PureTechnologies. Xylem oferuje technologię Pure w Polsce od roku 2018, wcześniej była już używana bezpośrednio przez PureTechnologies. Xylem Water Solutions Polska prowadzi rozmowy z Wodociągami w Polsce na temat badania nieszczelności sieci. W dwóch miastach Polski takie badania zostały już przeprowadzone.

Zasięg badania obejmuje do 30 km przy jednej implementacji narzędzia rejestrującego Smartball do sieci oraz jednej ekstrakcji. Cały odcinek jest skanowany przez Smartball z rejestracją wszystkich anomalii akustycznych w sieci, które odpowiadają wyciekom. Anomalia akustyczne są kategoryzowane przez Xylem. Pozwalają określić wielkość wycieku oraz jego lokalizację np. spoina jak miało to miejsce w przypadku „Czajki”, prostka czy armatura. Dzięki wbudowanemu magnetometrowi Smartball rozpoznaje różne elementy sieci. Technologia ta umożliwia także mapowanie przebiegu sieci w terenie. Średnica oraz materiał rurociągu nie stanowią praktycznie ograniczenia dla tej metody. Znajduje zastosowanie dla rurociągów transportujących wodę i ścieki.

źródło: Xylem
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ