Partner serwisu
25 lipca 2019

Program Mosty dla Regionów. Pozytywna ocena dla przeprawy Kobylniki

Kategoria: Aktualności

Rządowe wsparcie z programu trafi między innymi do gminy Kruszwica. Samorząd zawnioskował o pieniądze na przygotowanie dokumentacji budowy mostu na Noteci w miejscowości Kobylniki. Pozytywną opinię Ministra Inwestycji i Rozwoju w tej sprawie przekazała władzom gminy wiceminister Anna Gembicka.

Program Mosty dla Regionów. Pozytywna ocena dla przeprawy Kobylniki

- Mówiliśmy, że chcemy budować mosty, a nie mury i dzisiaj dotrzymujemy danego słowa. Potwierdzeniem tego jest opinia, którą przekazuję na Państwa ręce - powiedziała wiceminister Anna Gembicka.

Pozytywna opinia dotyczy budowy mostu w miejscowości Kobylniki na rzece Noteć. W ramach programu gmina otrzyma dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej niezbędnej do otrzymania pozwolenia na budowę tej inwestycji. Koszt przygotowania dokumentacji wynosi około 131 tysięcy złotych, z czego ponad 81 tysięcy złotych gmina otrzyma z budżetu państwa.  Szacunkowy koszt budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi  to około 10 milionów złotych.

Obecnie przeprawę przez Noteć w tym miejscu zapewniała tymczasowa konstrukcja wojskowa. Most z uwagi na zły stan techniczny został zamknięty i całkowicie wyłączony z ruchu kołowego oraz pieszego i przeznaczony do rozbiórki. W jego miejsce powstanie całkowicie nowy most wraz z drogami dojazdowymi. Most będzie spełniał parametry techniczne i użytkowe drogi klasy „G” oraz zostanie zaprojektowany na najwyższą klasę obciążenia samochodami (klasę „A”) oraz na obciążenie pojazdami specjalnymi zgodnie z umową standaryzacyjną NATO – STANAG 2021.

Dofinansowanie z programu Mosty dla Regionów to pierwszy etap

Samorządy, które przygotowały swoje inwestycje ze wsparciem rządowym, będą mogły dostać pieniądze już na samą budowę, tym razem ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, którymi dysponuje Minister Infrastruktury.

O potrzebie tego typu inwestycji w całej Polsce świadczy duże zainteresowanie Programem Mosty dla Regionów. W naborze o dofinansowanie etapu przygotowania dokumentacji na budowę przepraw samorządy złożyły 75 wniosków na ponad 86 milionów złotych. Umowy o przyznanie dotacji z budżetu państwa z wybranymi beneficjentami będą podpisywane przez wojewodów na podstawie pozytywnej opinii Ministra Inwestycji i Rozwoju. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80% wartości inwestycji. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył 2,3 miliarda złotych.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ