Partner serwisu
28 czerwca 2019

Czy każda woda nadaje się do picia? Dąbrowskie Wodociągi przestrzegają

Kategoria: Aktualności

Za oknem prawdziwe upały. Oblężenie przeżywają ogródki działkowe i działki letniskowe, których Polacy od lat są wielkimi amatorami. Te zaś podłączone są często do prywatnych studni. Okazuje się, że o ile każdego miesiąca wykonywanych jest kilka tysięcy badań wody dostarczanej przez firmy wodociągowe, to woda ze studni potrafi nie być badana nawet przez… 30 lat. Dlatego Dąbrowskie Wodociągi przestrzegają, że dla własnego bezpieczeństwa wodę pochodzącą z prywatnych ujęć powinniśmy badać najlepiej kilka razy w roku.

Czy każda woda nadaje się do picia? Dąbrowskie Wodociągi przestrzegają

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem woda pitna powinna spełniać wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jak to wygląda w praktyce? W Dąbrowie Górniczej jakość wody jest bardzo dobra, a jej spożycie prosto z kranu jest bezpieczne. Potwierdza to akredytowane Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów, które każdego miesiąca wykonuje ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych wody pochodzącej z całej, liczącej kilkaset kilometrów sieci wodociągowej.

Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej z wodą z prywatnych ujęć z przydomowych studni. Taka woda nie podlega obowiązkowemu badaniu, a sami właściciele bardzo rzadko decydują się na sprawdzenie jakości wody. Do laboratorium Dąbrowskich Wodociągów, jednego z najnowocześniejszych i najlepszych w naszym kraju, w zeszłym roku zgłosiła się tylko jedna osoba z zapytaniem o takie badanie.

Czy woda ze studni jest bezpieczna?

Przydomowe studnie często budowane są płytko – na głębokości 10-15 metrów – woda w nich jest szczególnie zagrożona ponieważ dostaje się do nich zanieczyszczona woda z powierzchni. - Powinniśmy być szczególnie ostrożni jeśli w pobliżu takiej studni znajdują się szamba, które niestety bardzo często są nieszczelne. Niebezpieczne są też znajdujące się w okolicy uprawy rolne ponieważ z nawozów mogą przeniknąć do wody toksyczne dla człowieka związki azotowe. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku starych studni, które są nieszczelne – tłumaczy Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów.

Bezpieczne lato

Problem narasta w okresie wiosenno-letnim, kiedy czas wolny spędzamy na ogródkach działkowych i działkach letniskowych. Zwłaszcza w woj. śląskim, gdzie wielu mieszkańców weekendami szukając odpoczynku od miasta spędza czas na swoich działkach na Jurze czy w Beskidach. To właśnie tam instalacje wodne podłączone są często nie do miejskiego wodociągu, a do prywatnych studni.

Z tego powodu wraz z nastaniem cieplejszych miesięcy Dąbrowskie Wodociągi postanowiły informować mieszkańców o bezpieczeństwie wody pochodzącej z prywatnych studni. - Choć nie ma szczegółowych zaleceń jak często badać taką wodę, to jednak dla własnego bezpieczeństwa zalecamy by przynajmniej kilka razy w roku takie badanie przeprowadzać – mówi Katarzyna Skorek.

Kiedy powinniśmy zbadać wodę ze studni?

Jeśli mamy podejrzenie, że woda ze studni może nie być czysta, badanie powinniśmy zrobić niezwłocznie. - Nasz niepokój powinna budzić woda mętna, o dziwnym smaku lub zapachu, kiedy do studni dostanie się woda z zewnątrz (np. podczas powodzi, obfitych deszczy, których latem nie brakuje), jeśli w pobliżu jest szambo lub w sytuacji gdy studnia długo nie była używana. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale woda nie powinna długo stać, ponieważ wtedy mogą w niej rozwijać się mikroorganizmy – tłumaczy Katarzyna Skorek.

Badanie wody możemy zlecić wyspecjalizowanemu laboratorium, najlepiej akredytowanemu, którego wyniki uznawane są przez Sanepid. Samą próbkę możemy dostarczyć sami lub zlecić pobór pracownikom laboratorium.

Jakie są rodzaje badań wody?

Najpopularniejszymi i najważniejszymi są badania: mikrobiologiczne i fizykochemiczne. - To pierwsze badanie informuje czy w wodzie nie ma groźnych bakterii chorobotwórczych, szczególnie niebezpiecznych dla dzieci, osób starszych i o obniżonej odporności. Jeśli badanie będzie miało wynik pozytywny, czyli wykaże zawartość mikroorganizmów to natychmiast powinniśmy przestać używać takiej wody do celów spożywczych. Natomiast badanie fizykochemiczne daje nam informację o zawartości mikroelementów, które w odpowiednich ilościach są potrzebne naszemu organizmowi – dodaje Katarzyna Skorek.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ