Partner serwisu
06 czerwca 2019

Zagórów: Oczyszczalnia wykonana w połowie

Kategoria: Aktualności

Budowa oczyszczalni ścieków oczyszczalni ścieków w Zagórowie to jedna z największych inwestycji tej gminy. Za kilka  miesięcy rozpocznie się  jej rozruch. Na tą inwestycje pozyskano ponad 7 milionów złotych z WRPO - podaje portal slupca.pl.

Zagórów: Oczyszczalnia wykonana w połowie

Oczyszczalnia Ścieków w Zagórowie na ul. Ogrodowej realizowana jest za kwotę 16.322.100,00 zł brutto. Na dzień dzisiejszy stan zaawansowania budowy wynosi ok 55%.

Budowa oczyszczalni ścieków w Zagórowie to jedna z największych inwestycji tej gminy. Za kilka  miesięcy rozpocznie się  jej rozruch. Na tą inwestycje pozyskano ponad 7 milionów złotych z WRPO (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny).

Całościowy koszt budowy oczyszczalni i kanalizacji to  19.500.000 zł, z czego dofinansowanie przyznane na budowę oczyszczalni to 7.406.631 mln zł, natomiast na kanalizację miejscowości Wrąbczyn – Wrąbczyn Górski 1.480.709 zł . Gmina Zagórów pozyskała na oczyszczalnię rekordowe wsparcie finansowe w ramach programu WRPO. Oczywiście do całości inwestycji gmina musiała dopłacić i na resztę gmina musiała wyłożyć pieniądze pozyskane między innymi z pożyczek.

Sama budowa oczyszczalni przez firmę Hydro – Marko Sp. z o.o. Sp. K.  z Jarocina, która wygrała przetarg będzie kosztować 16.322.100,00 zł brutto. Na inwestycję, firma  z Jarocina daje pięcioletnią gwarancję. Planowy termin zakończenia prac to 31 grudnia tego roku. Rozpoczęto je 19 października 2018 roku.   

– Nasza firma zajmuje się modernizacją i budową  dużych obiektów gospodarki wodno ściekowej tj. Oczyszczalnie Ścieków, Stacje Uzdatniania Wody oraz budowle melioracyjne. Obecnie wszystkie prace na OŚ w Zagórowie przebiegają zgodnie z  harmonogramem robót. Stopień zaawansowania prac to ok 55%.  Warto nadmienić, że docelowa przepustowość nowej oczyszczalni wynosić będzie 1000m3 na dobę. Teraz to tylko 400m3/dobę. Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków polega na zastosowaniu nowych urządzeń do mechanicznego oczyszczania ścieków w nowoprojektowanym budynku techniczno – socjalnym, budowie dwóch reaktorów sekwencyjnych do biologicznego oczyszczania w miejsce istniejących biobloków, rozwiązania gospodarki osadowej oraz budowie rurociągów technologicznych międzyobiektowych, jak również budowy nowego kolektora tłocznego ścieków oczyszczonych do rzeki Warty. A stare bloki będą podlegały rozbiórce – nadmienia Łukasz Pipiora, kierownik robót branży sanitarnej.

Budowa oczyszczalni będzie pierwszym  z dwóch etapów inwestycji. Kolejny to kanalizacja z przykanalikami miejscowości Wrąbczyn – Wrąbczyn Górski. Wartość kosztorysowa tego przedsięwzięcia to 2.995.325 zł. Te prace wykonane jednak będą w przyszłym roku.

– Myślimy, by w czasie późniejszym kanalizację wykonać w kolejnych miejscowościach Trąbczynie, Kopojnie i kolejnych. Ta przepustowość 1000m3 na dobę będzie dawała nam możliwości i alternatywę rozwoju. Obecna oczyszczalnia budowana była w połowie lat 90-tych i od dłuższego czasu wymagała gruntownej modernizacji.  Chodzi też o to, byśmy z nową kanalizacją i nitką gazową przyciągali nowych inwestorów – dodaje Karol Błaszczak – wiceburmistrz

źródło: slupca.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ