Partner serwisu
30 maja 2019

Za dwa lata powstanie wielofunkcyjny zbiornik retencyjny w Wielkopolsce

Kategoria: Aktualności

To już ostatni etap realizacji tej inwestycji, która na swój finał czeka od 30 lat. Zbiornik powstanie poprzez spiętrzenie wody w rzece wskutek wybudowania ziemnej zapory czołowej, usytuowanej w  sąsiedztwie rzeki Męciny, około 70 m powyżej drogi Tulce–Środa. Poza tym przedsięwzięcie jest również szansą na rozwój gminy.

Za dwa lata powstanie wielofunkcyjny zbiornik retencyjny w Wielkopolsce

Cały obszar charakteryzują niskie wartości odpływu, wynikające z niedoboru opadów i słabo przepuszczalnego podłoża, niemal całkowicie odlesionego. „Dla naszego resortu to inwestycja strategiczna, omawiana przez nas już w KE” – tłumaczy Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wniosek, zgłoszony do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, otrzymał  akceptację. Budowa zbiornika Tulce została również wpisana do Programu Rozwoju Retencji, który ma zapobiegać skutkom suszy w rolnictwie.

Problem stepowienia gleb ma w Wielkopolsce szczególne znaczenie. Warto dodać, że w obszarze planowanej inwestycji występują najniższe w Polsce opady roczne (poniżej 550 mm). „Dlatego każde przedsięwzięcie, które przyczyni się do rozwoju naszego rolnictwa, niezwykle nas cieszy” – przekonuje Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. Lokalne władze cieszy przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa w terenie, zwłaszcza w kontekście ochrony przeciwpowodziowej.

„Już nastąpiło wydzielenie terenów pod budowę, co nie było łatwym zadaniem, gdyż ziemia miała wielu właścicieli”- informuje Krzysztof Woś, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Priorytetowym celem projektowanego zbiornika o pojemności retencyjnej 242 000,00m³ będzie magazynowanie 66 800,00 m³ objętości wody dla nawodnień rolniczych, w tym do nawodnień użytków zielonych.

W gminie panują doskonałe warunki dla rolnictwa. Na całym jej terenie występują gleby bardzo dobrej jakości. A magazynowanie wody sprzyja podlewaniu upraw. „Zbiornik wodny być może zmieni mikroklimat i w rejonie pojawią się intensywniejsze opady deszczu” – planuje Bogdan Kemnitz, wójt Gminy Kleszczewo

źródło: poznan.wody.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ