Partner serwisu
30 maja 2019

Industriada 2019 na Kanale Gliwickim

Kategoria: Aktualności

Już 8 czerwca za sprawą INDUSTRIADY 2019 – festiwalu Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach udostępni zwiedzającym znajdującą się na Kanale Gliwickim śluzę Rudziniec. To niecodzienna okazja, by zwiedzić ten, niedostępny zwykle od strony lądu, obiekt hydrotechniczny. Dzień festiwalu zapowiada się nietuzinkowo, ponieważ zwiedzaniu śluzy towarzyszyć będą taneczne rytmy i melodie minionego stulecia, które oddadzą przewodnie hasło tegorocznej Industriady - INDUbal.

Industriada 2019 na Kanale Gliwickim

Zwiedzający obiekt, podążając wraz z przewodnikami (w tej roli operatorzy śluzy), poznają wyjątkową historię Kanału Gliwickiego oraz zobaczą na co dzień ukryte przed widokiem publicznym urządzenia, za sprawą których pracuje potężna maszyneria śluzy, umożliwiającej pokonywanie kanału przez jednostki pływające. Zwiedzaniu będzie towarzyszyła muzyka z czasów budowy i świetności tej drogi wodnej, pozwalająca poczuć ducha minionych czasów i atmosferę prawdziwego rautu z epoki industrialnej.

Na czas festiwalu oprócz zwiedzania obiektu zaplanowano także wiele innych atrakcji – w tym m. in. rejsy statkiem po Kanale Gliwickim. Uczestnicy zmierzający na „Raut na Śluzie!” będą mogli rozpocząć swoją industrialną przygodę w gliwickiej Marinie, skąd zabytkowym statkiem Foxtrot, pokonując dwie śluzy (Łabędy i Dzierżno) dotrą do Rudzińca. Istnieje także możliwość udziału w rejsie powrotnym ze zwiedzanego obiektu do Gliwic. Dla chętnych przygotowano również cykliczne, krótsze wycieczki statkiem ze śluzy Rudziniec w górę kanału (w stronę Dzierżna) do rozdziału wód Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy, aby po doświadczeniu śluzowania w komorze śluzy wrócić do awanportu śluzy.

Industrialną zabawę na obiekcie uświetni specjalne widowisko muzyczno-taneczne, przygotowane przez Gliwickie Stowarzyszenie Taneczno-Sportowe SZOK Gliwice, a także możliwość wzięcia udziału w lekcji tańca. Na najmłodszych fanów hydrotechniki czeka wiele ciekawych warsztatów i zabaw w ramach Kinderbalu. Nie zabraknie pokazów tematycznych, zaś o edukacyjny wydźwięk przedsięwzięcia zadba Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla oraz Marina Gliwice.

Na wytrwałych miłośników przemysłowych atrakcji i żądnych wrażeń będzie czekać wieczorna prywatka-festyn: Raut na śluzie! Sobotni relaks zapewnią bowiem koncerty muzyki biesiadnej oraz z okresu międzywojnia, wykonane przez zespoły: DE SILVERS oraz GRUPĘ PRZYJACIELE.

źródło: gliwice.wody.gov.pl
Harold
2019-06-06
Od której do której trwa festiwal?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ