Partner serwisu
06 maja 2019

Oczyszczalnia ścieków w Zawadzie oddana do użytku

Kategoria: Aktualności

26 kwietnia w Zawadzie otwarto oczyszczalnię ścieków. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała 3500 mieszkańców z miejscowości: Zawada, Stasiówka, Stobierna. Po rozbudowie przepustowość oczyszczalni pozwoli na podłączenie do 8000 mieszkańców w miarę powstającej rozbudowy obsługiwanych miejscowości - podaje portal glos24.pl

Oczyszczalnia ścieków w Zawadzie oddana do użytku

Oczyszczalnię wykonano w tradycyjnej technologii konstrukcyjnej, z dachem dwuspadowym i architekturą zbliżoną do budynków jednorodzinnych w celu wkomponowania obiektu w krajobraz wiejski. Zastosowano najnowocześniejsze urządzenia technologiczne pozwalające na osiągnięcie najlepszego stopnia oczyszczania ścieków przy jak najniższym nakładzie kosztów eksploatacyjnych. Działanie oczyszczalni całkowicie zautomatyzowano poprzez zastosowanie sterowania z możliwością zdalnej kontroli pracy. W celu ograniczenia uciążliwości zapachowej oczyszczalni zhermetyzowano obiekty będące głównymi emitorami substancji odorogennych. Powietrze z tych obiektów będzie oczyszczane na filtrach węglowych.

Prace trwały od 2017 roku i kosztowały 13,6 mln zł. Zadanie otrzymało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego Oś priorytetowa IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, Działanie 4.3 Gospodarka wodno-ściekowa, Poddziałanie 4.3.1 Gospodarka ściekowa w kwocie 7,3 mln zł. Pozostałe 6 mln Gmina Debica dołożyła z własnego budżetu. 

Projekt oczyszczalni wykonało Biuro Projektowe BIOMONT z Debicy, a zrealizowało konsorcjum firm: INSTALBUD z Rzeszowa oraz FAMBUD ze Skierniewic.

Warto podkreślić, że na terenie Gminy Dębica istnieje około 350 km sieci kanalizacyjnej obsługującej 4500 podłączonych budynków co stanowi 80% wszystkich budynków na terenie gminy. Zwodociągowanie gminy wynosi 90% i obejmuje 5200 podłączonych budynków i około 350 km sieci wodociągowej.

źródło: glos24.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ