Partner serwisu
29 marca 2019

25 lat działalności Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. – rozwój infrastruktury, osiągnięte wyniki, spojrzenie w przyszłość

Kategoria: X Konferencja Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN

W 1994 roku posiadaliśmy niespełna 60 km kanalizacji sanitarnej. Dzięki wartemu 34 miliony euro projektowi unijnemu, wspólnie z naszymi nowymi partnerami i zarazem akcjonariuszami, zbudowaliśmy 244 km kanalizacji sanitarnej oraz 57 przepompowni na terenie gmin Jastrzębie-Zdrój, Mszana i Godów... - więcej na ten temat powiedzą Helena Darul i Marek Sieńko z JZWiK S.A. w czasie X Konferencji Awarie Monitoring Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN.

25 lat działalności Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. – rozwój infrastruktury, osiągnięte wyniki, spojrzenie w przyszłość

Historia Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sięga 1993 roku. Właśnie wtedy ze struktur PWiK w Wodzisławiu Śląskim wyodrębniono nowy podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodno-ściekową w Jastrzębiu-Zdroju. 1 maja 1994 roku oficjalnie rozpoczęliśmy działalność. Od razu przystąpiliśmy do pracy. Dwustukilometrowa sieć wodociągowa na terenie miasta była w złym stanie. Straty wody sięgały 33%. Szybko uporządkowaliśmy strukturę własnościową oraz rozpoczęliśmy niezbędne remonty. Postanowiliśmy też znaleźć alternatywne źródło dostawy wody. W nocy z 23 na 24 grudnia 2001 roku mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju otrzymali wyjątkowy prezent świąteczny: z kranów popłynęła krystalicznie czysta woda z serca czeskich Beskidów.

W 1994 roku posiadaliśmy niespełna 60 km kanalizacji sanitarnej. Dzięki wartemu 34 miliony euro projektowi unijnemu, wspólnie z naszymi nowymi partnerami i zarazem akcjonariuszami, zbudowaliśmy 244 km kanalizacji sanitarnej oraz 57 przepompowni na terenie gmin Jastrzębie-Zdrój, Mszana i Godów. Zmodernizowaliśmy też nasze oczyszczalnie ścieków. Przebudowa oczyszczalni „Ruptawa” pozwoliła na wprowadzenie nowatorskich technologii usuwania zanieczyszczeń. Z osadów powstających z oczyszczania ścieków wytwarzamy biogaz, który wykorzystujemy do produkcji prądu oraz ciepła. Własne, odnawialne źródło energii pozwala znacznie obniżyć koszty, a tym samym utrzymać niskie ceny naszych usług. Podczas projektu realizowanego ze środków Funduszu Spójności spełniliśmy nasze największe marzenie: stworzyliśmy nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. W 2016 roku oddaliśmy do użytku „Rzekę wiedzy”, ścieżkę edukacyjną, która zabiera odwiedzających w świat roślin, mikroorganizmów, zwierząt i otaczającej nas energii.

Posiadamy 546 kilometrów wodociągów, a nasza sieć spełnia najwyższe standardy. Straty wody kształtują się obecnie na poziomie 5,5%, co plasuje nas w czołówce europejskich przedsiębiorstw wodociągowych. Ilość awarii spadła z 1758 w 1994 roku i obecnie oscyluje w granicach 100 na rok.

Długość sieci kanalizacji sanitarnej wzrosła prawie dziesięciokrotnie. Do naszej sieci podłączonych jest już ponad 10 000 obiektów w Jastrzębiu-Zdroju oraz gminach Mszana i Godów. Liczba awarii kanalizacji spadła z ponad 5 do zaledwie 0,3 na kilometr rocznie.

Naszym najnowszym dziełem są „Złote Plony” – ekologiczna seria nawozów, która jest wynikiem współpracy naszych pracowników i śląskich naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa. Ekologiczne nawozy będą produkowane na bazie uszlachetnionych osadów z naszych zakładów ochrony wód, stanowiąc uzupełnienie procesu przeróbki ścieków.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ