Partner serwisu
16 stycznia 2019

Eksperyment: Które produkty higieniczne tworzą w ściekach nierozpuszczalne osady?

Kategoria: Aktualności

Pracownicy Laboratorium Wodociągów Kościańskich Sp.zo.o. 11 stycznia 2019 r. przeprowadzili doświadczenie w warunkach laboratoryjnych, którego celem było sprawdzenie rozpuszczalności środków higienicznych w próbkach ścieków komunalnych pobranych z Oczyszczalni ścieków w Kościanie.

Eksperyment: Które produkty higieniczne tworzą w ściekach nierozpuszczalne osady?

Do 6 butelek laboratoryjnych odmierzono dokładnie 600 ml ścieków komunalnych pobranych w dniu wykonania oznaczenia. Dodano do każdej z butelek po 30 cm środków higienicznych i umieszczono tak przygotowane próbki w homogenizatorze laboratoryjnym typ MPW-324.

Celem umieszczenia próbek w urządzeniu było rozdrobnienie cząstek zawartych w ściekach wraz ze środkami higienicznymi. Rozdrabnianie każdej z próbek trwało dokładnie 5 minut.

Po shomogenizowaniu próbek i upływie 3 dni od przygotowania ich zaobserwowano, iż w próbkach w których znajdowały się :
- papier toaletowy szary i biały na dnie butelek laboratoryjnych pojawiły się szara i biała zawiesina w ilości 100 ml i ciecz nadosadowa w postaci ścieku,
- chusteczka higieniczna na dnie butelki laboratoryjnej pojawiła się zawiesina w ilości 300 ml i ciecz nadosadowa w postaci ścieku.
- ręcznik kuchenny na dnie butelki laboratoryjnej pojawiła się zawiesina w ilości 350 ml i ciecz nadosadowa w postaci ścieku,
Chusteczki higieniczne i ręczniki kuchenne są zdecydowanie mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywają się pod wpływem nacisku ścieków.
- chusteczki nawilżane dla dzieci i antybakteryjne, w górnej części butelek laboratoryjnych pojawiły rozdrobnione chusteczki i znikoma ilość zawiesin na dnie. Ponadto na ostrzach homogenizatora w momencie rozdrabniania pojawiły się poowijane części tych środków. Chusteczki nawilżane wykonane są ze specjalnych tkanin, które nie rozpuszczają się w ściekach, zatykają rury blokując przepływ ścieków.

Pojawiające się w ściekach komunalnych produkty higieniczne tworzą często nierozpuszczalne osady.
Często nie mamy świadomości że poprzez wrzucanie drobnych produktów higienicznych małych, lekkich rzeczy możemy zablokować nie tylko swoją toaletę ale i przyczynić się do poważnych awarii kanalizacji.

źródło: Wodociągi Kościańskie
fot. Wodociągi Kościańskie
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ