Partner serwisu
10 września 2018

Wodociągi Miasta Krakowa budują odwodnienie dla SM „Kabel”

Kategoria: Aktualności

Trwają prace związane z odwodnieniem terenów należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Kabel”. W pierwszej kolejności zmodernizowane zostały drogi odpływu wód. Projekty zbiornika retencyjnego, przepompowni oraz kolektorów deszczowych są przygotowywane.

Wodociągi Miasta Krakowa budują odwodnienie dla SM „Kabel”

Wodociągi Miasta Krakowa poprawiły stan techniczny oraz właściwości hydrauliczne kolektora deszczowego Bagry oraz rowu Płaszowskiego - będącego jego przedłużeniem. Są to niezwykle ważne elementy systemu przyjmującego wody opadowe i roztopowe ze znacznej części południowego obszaru Gminy Miejskiej Kraków. Bez odpowiedniego przygotowania odbiorników, nowy system odwadniający byłby niewydolny. Renowacji poddano 1 700 metrów rowu Płaszowskiego, 2 500 metrów kanału zamkniętego po północnej stronie linii kolejowej, pogłębione zostało koryto rzeki Drwiny od wlotu rowu Płaszowskiego do miejscowości Brzegi – jest to odcinek o długości 5 000 metrów. Wszystkie prace związane z udrożnieniem bezpiecznego odpływu dużych ilości wód pochodzących z opadów i roztopów, zostały zakończone. Efektem tym robót jest zwiększenie objętości retencyjnej odbiorników wód opadowych i okresowe zabezpieczenie osiedla Kabel przed zalewaniem. Dzięki tym inwestycjom, w tym roku mimo ulewnych deszczów udało się uchronić mieszkańców osiedla Kabel od niebezpieczeństwa.

Wodociągi Miasta Krakowa na zlecenie UMK, mając odpowiednie doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji, przygotowały projekt i niezbędną dokumentację związaną z budową zbiornika retencyjnego, przepompowni oraz kolektorów deszczowych, których wybudowanie ulepszy istniejący system odwodnienia terenów Spółdzielni Mieszkaniowej „Kabel”. Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest wykazanie własności gruntu pod inwestycje lub posiadanie zgody właściciela na dysponowanie terenem w celach budowlanych. Na terenie spółki Telefonika-Kable jest realizowana niewielka część projektu. Z właścicielem szybko udało się dojść do porozumienia i uzyskać zgodę na prowadzenie prac budowlanych. Działka, na której ma być wybudowana większość instalacji kanalizacji deszczowej należy do PKP.

Negocjacje prowadzone przez służby miejskie w sprawie pozyskania stosownych zezwoleń na dysponowanie gruntem przeciągają się, bo na tej samej działce prowadzone są inwestycje kolejowe z wykorzystaniem dotacji unijnych. Uzyskanie od PKP zezwolenia na wejście w teren i dostępu do robót jest konieczne do wniosku o pozwolenie na budowę, bez którego nie można zacząć inwestycji. Po stronie Wodociągów Miasta Krakowa wszystko jest przygotowane, aby po uzyskaniu pozwolenia na budowę i po uprawomocnieniu się decyzji, niezwłocznie przystąpić do prac budowlanych.

źródło: krakow.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ