Partner serwisu
17 lipca 2018

Co powinno pływać w rurach kanalizacyjnych?

Kategoria: Aktualności

Temat mało elegancki, ale bardzo ludzki: powinna to być brudna woda, mocz i kał. A co pływa w gminie Kolonowskie? Worki foliowe, szmaty, a nawet elementy metalowe - pręty czy materiały z tworzyw sztucznych - można przeczytać na portalu strzelecopolski.pl.

Co powinno pływać w rurach kanalizacyjnych?

- Te rzeczy , kiedy dostaną się do wirnika pompy, blokują ją i dalsza praca jest niemożliwa - informuje Kamil Koj, prezes spółki KGK, która utrzymuje naszą sieć kanalizacyjną. - Jedyną możliwością usunięcia awarii jest wyciągnięcie pomp (w każdej przepompowni pracują 2 pompy), rozebranie obudowy wirnika i wyjęcie nawiniętego materiału. Średni czas usuwania awarii to od 1,5 do 4 godzin i praktycznie każdego dnia pracownicy pojawiają się na którejś z przepompowni.

Z informacji, jakie uzyskała redakcja Tygodnika Strzelec Opolski od KGK wiadomo, że najwięcej awarii spowodowanych zablokowaniem wirnika pomp odnotowuje się na terenie Kolonowskiego i Staniszcz Wielkich. Trudno jest namierzyć źródło tych zanieczyszczeń. Część z nich dostaje się zapewne w wyniku sprzątania domu. Na czerwcowej sesji rady miejskiej burmistrz mówił, że pracownicy KGK zamiast realizować inne zadania spółki i dodatkowe zlecenia, mnóstwo czasu marnują na likwidację tych awarii. Na terenie gminy pracuje 27 przepompowni ścieków i często dochodzi do awarii pomp.

- Jeżeli zator spowodowany szmatą czy innym odpadem stałym powstanie na przyłączu to sprawa jest oczywista, a jeśli na ciągu kanalizacyjnym czy w studni zbiorczej to nie ma możliwości ustalenia źródła - przyznaje Koj. - Z reguły odpad ląduje w ostatnim elemencie, jakim jest przepompownia i doprowadza do zablokowania pompy. Spółka dysponuje kamerą inspekcyjną do sprawdzania drożności kanalizacji, ale nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie, aby ktoś z odbiorców indywidualnych zgłaszał nam zatory na odcinkach przewodów kanalizacyjnych „dom - sieci” - dodaje.

źródło: strzelecopolski.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ