Partner serwisu

GPW: Jak wyglądało zużycie wody w trakcie meczu Polska-Senegal?

Kategoria: Aktualności

Zużycie wody w aglomeracji śląskiej w trakcie meczu Polska –Senegal rozegranego 19 czerwca 2018 spadło z o 2,5 mln litrów na godzinę. Z danych telemetrycznych Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów wynika, że na 90 minut większość mieszkańców regionu o 17.00 przykręciła wodę w kuchniach i łazienkach. Wtedy właśnie rozpoczął się pierwszy na Mundialu piłkarski mecz reprezentacji Polski.

GPW: Jak wyglądało zużycie wody w trakcie meczu Polska-Senegal?

Wcześniej, około 16:30 nastąpił nagły wzrost produkcji wody z poziomu około 16000 m3/h do poziomu ok 18500 (2500 m3/h) związany z powrotem mieszkańców z pracy i przygotowywaniem się do meczu. Następnie zużycie wody stopniowo spadało do zakończenia I połowy do poziomu około 16 tys. m3/h, by gwałtownie wzrosnąć zaraz po jej zakończeniu do poziomu ok 17500 m3/h.

Najniższe zużycie miało miejsce tuż przed zakończeniem II połowy i wynosiło ok 15600 m3/h aby gwałtownie wzrosnąć zaraz po zakończeniu meczu do poziomu ok 19500 m3/h.

Tak duży skok zużycia wody spowodował konieczność włączenia trzech pomp w olbrzymich zbiornikach wyrównawczych w Dziećkowicach, Tychach -Paprocanach i Urbanowicach. Sytuacja unormowała się ok. 22.00 utrzymując średnie zużycie na poziomie 16 mln litrów na godzinę.

Podobne badanie przeprowadzono w 2016 roku w wodociągach w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Sytuacja była podobna jak teraz. To, w jaki sposób korzystamy z wody, okazuje się być zależne od ważnych wydarzeń, nie tylko związanych ze sportem. Podobnie dzieje się na przykład podczas wieczorów wyborczych czy też uroczystości religijnych z udziałem papieża. W momencie największego zainteresowania danym wydarzeniem zużycie wody zwykle spektakularnie maleje. Będziemy zatem obserwować to zjawisko także w kolejnych meczach polskiej drużyny na Mundialu.

Ekoz
2018-06-21
Czyli częstsze takie mecze mogą spowodować poważne oszczędności wody i poprawę bilansu wodnego w kraju...?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ