Partner serwisu
31 stycznia 2018

Wągrowiec: 24,5 mln złotych na oczyszczalnię

Kategoria: Aktualności

Rekordowe dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości ponad 24,5 mln złotych otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z o.o. na budowę nowej oczyszczalni ścieków w Wągrowcu. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 38,547 mln złotych netto.

Wągrowiec: 24,5 mln złotych na oczyszczalnię

To wspaniałe zwieńczenie naszych wspólnych działań, rozpoczętych w zeszłym roku. Dzięki tym środkom w perspektywie kilku lat nasza oczyszczalnia będzie spełniać nawet najsurowsze europejskie normy ekologiczne i staniemy się miastem jeszcze bardziej przyjaznym przyrodzie – mówi burmistrz Krzysztof Poszwa.

Projektowana już od pewnego czasu oczyszczalnia ma przyjmować większą ilość ścieków, co jest bardzo ważne wobec rosnącego w ostatnich latach ładunku dopływających ścieków i stopnia ich oczyszczenia.

W ramach inwestycji przewiduje się budowę całkowicie nowych obiektów, spełniających wszelkie wymogi pod względem ochrony środowiska i stosowanych obecnie technologii. Zmodernizowana zostanie także przepompownia główna na ul. Klasztornej 22 wraz z dwoma rurociągami tłocznymi doprowadzającymi ścieki do oczyszczania. Na terenie oczyszczalni powstaną zaś m.in:

- reaktor biologiczny z dwoma ciągami technologicznymi,

- węzeł odwadniania i higienizacji osadów wraz z nowym placem do składowania osadu,

- piaskownik do oczyszczania wstępnego,

- stacja zlewcza,

- węzeł segregacji zawartości studzienek kanalizacyjnych

oraz niezbędne obiekty towarzyszące (typu przepompownie, stacja dmuchaw, stacje dozowania, rurociągi).

Dzięki temu nowa oczyszczalnia zapewni bezpieczne dostosowanie osiąganych parametrów oczyszczania do aktualnie obowiązujących aktów prawnych. Dodatkowo wybudowanie drugiego ciągu technologicznego znacząco także poprawi ciągłość i niezawodność odbioru i oczyszczania ścieków.

Prace mające celu opracowanie koncepcji powstania nowoczesnej oczyszczalni ścieków były niezbędne, bowiem zaprojektowana i wybudowana w latach 90. ubiegłego wieku oczyszczalnia jest już przestarzała. Na dodatek istniejąca oczyszczalnia ścieków oparta jest na jednym ciągu technologicznym, więc wszelkie remonty i naprawy wynikające z awarii lub bieżącej obsługi mogłyby spowodować niespełnienie parametrów i doprowadzić do pogorszenia parametrów oczyszczanych ścieków odprowadzanych do środowiska. To zaś skutkować może naliczaniem wysokich kar pieniężnych, których spółka chce uniknąć. Za budową nowej oczyszczalni przemawia także konieczność poprawy stanu technicznego obiektów. Istniejąca infrastruktura jest w dużym stopniu wyeksploatowana i prowadzenie prac remontowych wiązałoby się z poniesieniem niewspółmiernie wysokich kosztów w stosunku do możliwych do osiągnięcia efektów.

Zastanawiamy się jeszcze, w jaki sposób pozyskać brakujące do realizacji inwestycji środki, jednak wierzę, że podpisanie umowy z NFOŚiGW powinno nastąpić do końca lutego br. W takim przypadku na początku kwietnia mógłby się odbyć przetarg w opcji „zaprojektuj i wybuduj”, a budowa mogłaby się rozpocząć na wiosnę 2019 roku – przewiduje prezes Krzysztof Garnetz.

źródło: UM Wągrowiec
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ