Sejm przegłosował zmiany do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
W głosowaniu udział wzięło 426 posłów. 230 posłów głosowało za, 195 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa przekazana została do prac w Senacie.

Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw określa zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zbiorowego odprowadzania ścieków. Najważniejszą z wprowadzanych przez ustawę zmian jest powołanie regulatora cen wody. Funkcję tę będą pełnili dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Zgodnie z ustawą do zadań organu regulacyjnego będzie należało m.in. zatwierdzanie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniowanie projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, czy rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług. Nowelizacja zakłada, że do końca bieżącego roku zadania te będzie wykonywał prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, ponieważ nowe Prawo wodne, które tworzy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.
Komentarze